فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • پارلمان افغانستان 3 وزیر را استیضاح و برکنار کرد

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  مجلس نمایندگان افغانستان روز شنبه 12 نوامبر صلاح الدین ربانی وزیر امور خارجه، نسرین اوریاخیل وزیر کار و امور اجتماعی و محمود بلیغ وزیر فواید عامه را بخاطر عدم مصرف بودجه توسعه ای وزارت های مربوط شان استیضاح کردند.

  به گزارش خبرگزاری بخدی این سه وزیر در دفاع از عملکرد خود نتوانستند نمایندگان پارلمان را قانع کنند لذا مورد تایید اعضای مجلس نمانیدگان قرار نگرفته و هر سه وزیر سلب صلاحیت شدند.

  طبق این گزارش صلاح الدین ربانی، وزیر امور خارجه ۵۸ رای تایید و با ۱۴۰ رای رد نتوانست دوباره به مقام وزارت خارجه ابقا شود.
  ربانی در جلسه امروز مجلس گفت: مطابق محاسبه وزارت خارجه ۷۳ درصد بودجه انکشافی به مصرف رسیده است

  به گفته وزیر خارجه مجموعه بودجه انکشافی این وزارت ۷٫۷ میلیون دالربوده که ۴٫۷ میلیون آن بودجه غیراختیاری است.او یکی از دلایل مصرف نشدن بودجه انکشافی غیراختیاری را مداخله برخی از وکلا جهت اعمار تعمیر سفارت افغانستان در اسلام آباد به هزینه ۱۴ میلیون دالرعنوان کرد.

  در همین حال نسرین اوریاخیل وزیر کار و امور اجتماعی، شهدا و معلولین نیز با ۵۶ رای تایید و ۱۴۴ رای رد نتوانست از سوی مجلس مورد تایید دوباره قرار گیرد.

  خانم اوریاخیل در مجلس امروزی گفت که وزارت کار و امور اجتماعی ۱۱ پروژه انکشافی داشت که ۶ پروژه آن غیر اختیاری بود.

  به گفته خانم اوریاخیل دلایل به مصرف نرسیدن بودجه انکشافی بیوکراسی دونرها و طولانی بودن پروسه “سی بی آر ” بوده است.
  محمود بلیغ وزیر فواید عامه نیز از مجموع آرا با ۳۳ رای تایید و ۱۶۶ رای رد نتوانست از سوی مجلس تایید شود.

  محمود بلیغ وزیرفواید عامه مجموعه بودجه انکشافی وزارت‌ش را ۴۶۶ میلیون دالر خوانده گفت: توانسته ۲۰۷ میلیون دالر
  از بودجه انکشافی به مصرف برساند که معادل ۴۴٫۹ درصد می شود.

  بلیغ ساختار تشکیلات کهنه وزارت فواید عامه را از دیگر دلایل مصرف نشدن بودجه عنوان کرده تاکید کرد که ساختارتشکیلات وزارت فواید عامه جوابگوی سیستم فعلی نیست.

  در نتیجه دلایل وزرای خارجه، فواید عامه و کار و امور اجتماعی مورد تایید اعضای مجلس نمانیدگان قرار نگرفته و هر سه وزیر سلب صلاحیت شدند.

  عبدالرووف ابراهیمی، رییس مجلس نمایندگان در پایان جلسه امروز از رییس جمهور کشور خواست که کاندیدان مطلوب را به خاطر کسب رای اعتماد هر چه زود تر به این مجلس معرفی کند.

  مجلس نمایندگان هفته گذشته اعلام کرد که وزیران که بودجه توسعه ی خود را به مصرف نرسانده اند برای پاسخگویی و عدم به مصرف رساندن بودجه از سوی مجلس استیضاح شوند.

  قرار است فردا وزیران مالیه، معارف و ترانسپورت از سوی مجلس نمایندگان استیضاح شوند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران