.
.
.

6 کشته و بیش از 100 زخمی در حمله به کنسولگری آلمان در مزارشریف

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

منابع افغان روز جمعه اعلام کردند که شمار قربانیان حمله انتحاری به کنسولگری آلمان در شهر مزارشریف به 6 نفر کشته و 128 زخمی رسیده است.

به گزارش خبرگزاری بخدی، شامگاه پنجشنبه طالبان یک خودروی بمب گذاری شده را در نزدیک کنسولگری آلمان در مزار منفجر کردند و پس از آن صدای تیراندازی از محل به گوش می رسید.

به گفته این خبرگزاری اغلب زخمی ها از غیرنظامیان هستند.

عطا محمدنور، سرپرست ولایت بلخ گفته است که دو غیرنظامی مشمول کشته شدگان هستند. چهار خانم و یازده کودک نیز در این انفجار زخمی شده اند.

آقای نور ضمن محکوم کردن این حمله، آنرا شکست طالبان در جبهات جنگ خوانده و گفته است که شورشیان به حملات هراس افگنی رو آورده اند.

پدر همین حال، نظامیان آلمانی مستقر در قنسولگری مسول مرگ دو غیرنظامی شناخته شده اند.

گفته شده پس از حمله این نظامیان جاده های نزدیک به قنسولگری را مسدود کرده و به دو غیرنظامی سوار بر موترسایکل شلیک کرده اند. این دو غیرنظامی در جا کشته شده اند.

باشندگان محل می گویند که شدت انفجار به حدی قوی بود که صدای آن تا چند کیلومتر دور تر شنیده شده و تمامی شیشه های ساختمان نزدیک محل حمله شکسته است.

عطا محمد نور تایید کرده که در حمله به کنسولگری آلمان، به مردم محل خسارات هنفگت مالی رسیده است.

گروه تروریستی طالبان مسوولیت این انفجار را به عهده گرفته است. ذبیح الله مجاهد که خود را سخنگوی این گروه معرفی می کند با ارسال ایمیلی به رسانه ها گفته که این حمله در تلافی به حملات هوایی بر مواضع طالبان در ولایت قندوز انجام شده است.

ناآرامی در ولایات شمال کشور از چند سال بدین سو شدت یافته است. شورشیان بارها به مراکز عمومی تجمع مردمی و مراکز دیپلماتیک در شمال حمله کرده بودند.

عطا محمد نور می گوید که بلخ براى طالبان و تفكر طالبانى و داعش، گورستانى بيش نيست.