.
.
.

سازمان ملل: ۴۵ هزار جنگجوی مسلح و هراس افگن علیه نظامیان افغانستان می جنگند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سازمان ملل متحد اخیرا اعلام کرده که دست کم 45 هزار تروریست و جنگجوی وفادار به القاعده در جنگ‌ ها و درگیری‌های سال جاری در افغانستان به طالبان در جنگ علیه نیروهای نظامی افغانستان می جنگند.

به گزارش بخدی به نقل از اسوشیتدپرس کارشناسان می گویند در میان این جنگجویان مسلح ۲۵ درصد جنگجویان خارجی شامل‌اند که بیشترین آنان پاکستانی هستند.

چگفته شده که شهروندان چینی، روسی، کشورهای آسیایی مرکزی و پاکستانی در میان این جنگجویان حضور فعال دارند که بیشتر از ۷۶۰۰جنگجوی پاکستانی در افغانستان مصروف جنگ با نیروهای امنیتی اند.

به باور آنان این کارشناسان، جنگجویان وفادار به القاعده در جنگ‌ ها و درگیری‌های سال روان در افغانستان طالبان را همکاری کرده اند.

در گزارش اسوشیتدپرس آمده است که پس از کشته شدن ملا عمر و ملا اخترمحمد منصور، در دوره رهبری ملا هبت الله روابط میان طالبان و القاعده مستحکم شده و جنگجویان وفادار به القاعده در جریان سال روان، طالبان را حمایت کرده اند و افراد طالبان را در ساخت ماین‌های کنار جاده‌ آموزش داده اند.

گفته شده با آنکه داعش هنوز به عنوان یک چالش در برابر امنیت و ثبات افغانستان است، اما این گروه در افغانستان تضعیف شده است.

بر اساس آمارها، شمار افراد داعش از ۳۵۰۰ تن به ۱۶۰۰ نفر کاهش یافته و ساحات تحت کنترول این افراد نیز از دست رفته اند.

در گزارش آمده است، تهدیدی که از بابت گروه‌های هراس افگن به شمول القاعده و داعش متوجه افغانستان است در کنار تهدید امنیت داخلی کشور، ثبات و امنیت در کشور های منطقه را نیز با خطر مواجه کرده است.