.
.
.

ژنرال دوستم: داعش قصد دارد 7 هزار جنگجو به شمال افغانستان منتقل کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ژنرال عبدالرشید دوستم، معاون اول ریاست جمهوری افغانستان گفته است که گروه داعش قصد دارد تا 7 هزار جنگجوی خود را از کشورهای سوریه، عراق، لبنان، تاجیکستان، ازبکستان و چیچین به شمال افغانستان انتقال دهد.

دوستم در کنار سرکوب طالبان از نفوذ جنگوجویان داعش در شمال افغانستان نیز سخن گفته است.

به گزارش بخدی، دفتر مطبوعاتی معاونیت دوم ریاست جمهوری با انتشار خبرنامه‌ای از قول آقای دوستم گفته است که: گروه داعش در نظر دارد تا به تعداد هفت هزار تن از افرادش را که متشکل از اتباع کشورهای سوریه، عراق، لبنان، تاجیکستان، ازبکستان و چیچین می ‌باشند، به هدف انجام حملات تروریستی، در شمال افغانستان جابجا کند.

معاون ریاست جمهوری افغانستان که برای بررسی وضعیت امنیتی فاریاب به این ولایت رفته است، از نفوذ جنگجویان داعش در ولایت های شمالی هشدار داده و گفته که برای مقابله با این برنامه و طرح گروه داعش، در قدم نخست باید گروه طالبان شکست داده شود.

معاون اول ریاست جمهوری کشور تاکید کرده که سنگر های موجود نیرو های دفاعی و امنیتی در شمال کشور بیشتر از پیش مستحکم شوند.

این در حالی است که کاروان نیرو های امنیتی و دفاعی به رهبری جنرال دوستم صبح روز جمعه وارد فارياب شده و از آن جا شام همين روز وارد ولسوالی قيصار این ولايت شدند.

در کنار طالبان، حضور جنگجویان داعش در ولایت های شمالی نیز نگرانی مقامات حکومتی و باشندگان را برانگیخته است.

این در حالی است که گروه دولت اسلامی موسوم به داعش در ولایت ننگرهار در شرق کشور نفوذ گسترده دارد و نیروهای امنیتی اکنون در این ولایت با این گروه در حال نبرد اند.

جنگجویان داعش در افغانستان در نیمه‌های سال گذشته خورشیدی در ولایت‌های ننگرهار و زابل به فعالیت آغاز کرد و بیشتر در ولسوالی های مرزی ننگرهار با پاکستان حضور آنان فعال بوده است.

شورای امنیت ملی کشور پیشتر دستور سرکوب و نابودی کامل گروه داعش را صادر کرد و به نیروهای امنیتی در شرق کشور هدایت داده بود که عملیات بزرگی را برای شکست داعش انجام دهد.

پس از آن در نتیجه عملیات زمینی نظامیان افغان به همکاری هوایی نیروهای خارجی در بخش های از ولایت ننگرهار، صدها جنگجوی داعش کشته و زخمی شدند.

اکنون به دنبال افزایش ناامنی ها در شمال کشور و به خصوص در ولایت فاریاب، جنرال دوستم در راس کاروان نیروهای امنیتی به این ولایت سفر کرده است.

هفته گذشته ولسوالی غورماچ ولایت فاریاب به دست گروه طالبان سقوط کرد و نیروهای امنیتی توانستند در عملیات گسترده این ولسوالی را دوباره تصرف کند.

در خبرنامه آمده است که پس از پاک‌ سازی فاریاب از وجود طالبان، کاروان نیروهای امنیتی افغانستان برای تصفیه‌ا‌ی کامل ساحات به ولایت قندوز می رود.

ژنرال دوستم در کنار سرکوب طالبان از نفوذ جنگوجویان داعش در شمال کشور نیز سخن گفته است.

معاون اول ریاست جمهوری گفته اشخاصی که در نقاط مختلف فاریاب به‌ خصوص در ولسوالی‌های بلچراغ و گورزیوان از نام احزاب جنبش و جمعیت استفاده کرده و مردم آزاری کرده‌اند، شناسایی و به پنجه قانون سپرده خواهند شد.