فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • پنجمین کنفرانس بین المللی گفتگوهای صلح در هرات افغانستان

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  منابع خبری افغانستان روز جمعه 14 اکتبر2016 پنجمین کنفرانس بین المللی گفتگوهای امنیتی در ولایت هرات موسوم به خشونت و نظام سیاسی، از سوی مرکز مطالعات استراتژیک افغانستان برگزار شد.

  گفته می شود که در این کنفرانس بیش از ده کشور جهان و نهادهای تحقیقاتی شرکت کرده اند، شرکت کنندگان در این کنفرانس می گویند به دنبال تفاهمی هستند که بتواند صلح را از راه گفت و گو بدست آورد.

  به گزارش بخدی، داوود مرادیان، رییس موسسه مطالعات استراتژیک افغانستان که میزبان این نشست است، در یک نشست خبری گفت که تفاهم و اعتماد سازی در منطقه هدف اصلی این کنفرانس است.

  مرادیان در ادامه صحبت هایش گفت: "ما در این کنفرانس دنبال دست آورد نیستیم بلکه در پی تفاهم هستیم، تفاهمی که از راه گفتگو بدست می آید."

  کنفرانس بین‌ المللی گفتگوهای امنیتی هرات تحت عنوان "خشونت و نظم سیاسی" برای بررسی زمینه ‌های اعتماد سازی و همکاری‎ های امنیتی، اقتصادی و فرهنگی در منطقه، امروز در شهر هرات آغاز به کار کرد.

  در این نشست نمایندگان دیپلوماتیک و نهاد های تحقیقاتی ۱۵ کشور منطقه و جهان از جمله مقام های دیپلوماتیک کشور های ایران، پاکستان، تاجیکستان، هندوستان، روسیه، فرانسه، چین، انگلستان، ترکیه، سازمان ملل و سازمان ناتو حضور دارند.

  گفته می شود که در این کنفرانس اسدالله درانی رییس پیشین شبکه استبخباراتی پاکستا (I.S.I )، ملا عبدالسلام ضعیف سفیر پیشین طالبان در پاکستان و همچنان یک جنرال سه ستاره ی کشور هندوستان و معاون وزیر خارجه ایران حضور دارند.

  رنگین دادفر سپنتا مشاور پیشین امنیت ملی کشور که در این کنفرانس حضور دارد به تحليل وضعيت امنیتی منطقه وجهان پرداخت ونظم سياسی جهانی را مبتنی براعتماد و تفاهم این کشورها عنوان کرد.

  محمد آصف رحیمی والی هرات اما از تمامی شركت كنندگان و نمایندگان کشورهای منطقه خواست تا برای ایجاد یک اجماع بزرگ به منظور دست یابی به صلح منطقوی تلاش کنند.

  اجماع رهبران سیاسی برای حمایت از برنامه های صلح با طالبان

  آقای رحیمی همزمان گفت: کسانی که تا بحال برای ثبات کشور شان بدنبال بی ثباتی در افغانستان هستند، مطمئن باشند که این گونه مؤلفه ها دیگر کار ساز نیست و هرگونه تلاش برای بی ثبات ساختن و دامن زدن به جنگ در افغانستان، پیامد های ناگواری برای کشور های جهان از جمله همسایه های افغانستان خواهد داشت.

  مسولان برگزاری این کنفرانس بین المللی در هرات می گویند قرار است در حاشیه این کنفرانس، نشست های دو و سه جانبه میان نمانیدگان کشورهای افغانستان، پاکستان، هندوستان و ایران در هرات برگزار شود.

  کنفرانس بین المللی گفتگو های امنیتی در ولایت هرات موسوم به خشونت و نظام سیاسی در حالی انجام می شود که روز گذشته آقای غنی با شماری از رهبران سیاسی نشستی تحت عنوان «اجماع سیاسی» برای حمایت از برنامه صلح با طالبان را آغاز کرد.

  کسانی که در نشست در کاخ ریاست جمهوری شرکت کرده بودند گفته‌ اند که حکومت وحدت ملی تصمیم گرفته اجماع سیاسی را در داخل کشور شکل دهد.

  صادق مدبر، رهبر حزب انسجام ملی و رییس پیشین اداره امور ریاست جمهوری به بی ‌بی‌ سی گفت که این نشست با حضور گروه بزرگی از رهبران جهادی، احزاب سیاسی و مقام‌ های ارشد حکومت پیشین در کاخ ریاست جمهوری برگزار شد.

  مدبر افزود که در این نشست همه شرکت‌ کنندگان بر ادامه روند، تامین امنیت از طریق صلح تاکید کردند، اما جزئیات این موضوع مورد بحث قرار نگرفت.

  اخیراً حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار توافقنامه صلح با حکومت وحدت ملی را امضا کرد و در این نشست از اجرای این توافقنامه هم حمایت شده است.

  تبلیغات