.
.
.

وزارت دفاع افغانستان: بیش از 200 طالبان در جنگ قندوز کشته شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محمد رادمنش، معاون سخنگوی وزارت دفاع افغانستان اعلام کرد که در جنگ چند روزه میان نیروهای دولتی این کشور با طالبان در ولایت قندوز ده ها تن از جنگجویان طالبان کشته و زخمی شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری بخدی، رادمنش گفت: «تا کنون در قندوز 269 طالب کشته، 90 تن آنان زخمی و شماری زیادی از جنگجویان این گروه که در بین آنان شهروندان خارجی هستند، اسیر شده‌اند.

وی افزود:«عملیات پاکسازی در شهر هنوز جریان دارد و در حال حاضر بسیاری از مناطق شهر قندوز تحت کنترل نیروهای امنیتی است».
رادمنش اظهار داشت:« در بین کشته شدگان طالبان چندین قوماندان برجسته این گروه از جمله ملا شمس الدین والی، نام نهاد تخار و ملا عبدالسلام باصطلاح والی قندوز دیده می شوند.

طبق گفته منابع وزارت دفاع نیروهای امنیتی افغانستان در حال حاضر در مناطق حوزه اول، دوم، چهارم، قریه (روستای) خواجه مشهد و قریه نو آباد جابجا هستند.

گفته شده که طالبان بیشتر هنگام حمله در شهر قندوز مناطق حوزه دوم، چوک، جاده سپین زر و منطقه مشهد را در کنترل خود گرفته بودند که نیروهای امنیتی موفق شدند که این مناطق را از وجود جنگجویان طالبان پاکسازی کنند.

محمد رادمنش در پاسخ به سوال چرا جنگ قندوز به طول کشید، گفت:« طالبان از خانه های مسکونی و غیر نظامیان به عنوان سپر انسانی استفاده می کنند و ادامه این وضعیت کار را برای نیروهای امنیتی سخت کرده است».

او افزود:«حفظ جان و مال غیرنظامیان در هر جنگ برای نیروهای امنیتی در اولویت قرار دارد بنا به این نیروها در قندوز دستور داده شده است که برای حفظ جان غیر نظامیان کوشش کنند».

برخی منابع رسانه‌ای افغان گزارش دادند که شبه نظامیان طالبان زمانی که از قندوز فرار کردند بخش های از شهر را به آتش کشیده‌اند.

در همین حال برخی کاربران کاربران سایت‌های اجتماعی از جمله فیسبوک در صفحات خود اما تصاویری را از شهر قندوز نشر کرده که نشان می دهد غیرنظامیان که شامل کودکان و مردان هستند در شهر کشته شده و اجساد آنها در سطح شهر باقی مانده‌اند.

طالبان در اوایل هفته گذشته در نیمه های شب بالای شهر قندوز حمله کردند که این گروه بعد از ساعت ها درگیری با نیروهای امنیتی توانستد بخش های از شهر را به کنترل خود بگیرند، نیروهای امنیتی اما می گویند که آنان بیشتر مناطق را که طالبان تصرف کرده بودند پاکسازی کرده اند و جنگ در حومه شهر قندوز جریان دارد.

طالبان بعد از فرار شهر را به آتش کشیدند

گفته شده طالبان زمان که از شهر فرار کردند بخش های از شهر را به آتش کشیده و به مردم و تاجران در این ولایت خساراتی هنگفتی را وارد کردند.

محمد رادمنش، می گوید که طالبان هنگام فرار از شهر بخش های شهر و دکان های قالین فروشی را به آتش کشیده و جکشن های برق را کاملا تخریب کرده اند.

به گفته او طالبان تا هنوز چندین راکت در داخل شهر پرتاپ کرده اند که خوشبختانه این راکت ها تلفات جانی در پی نداشته است.

در همین حال گزارش های از ولایت قندوز نشر شده که طالبان هنگام فرار دفتر برخی از رسانه های محلی را تخریب کرده اند.

رادمنش می گوید که در جنگ قندوز تا هنوز 12 تن از نیروهای امنیتی کشته و 3 نفر دیگر زخمی شده اند.