.
.
.

در آستانه آغاز ماه محرم عزاداری در خیابان‌های اصلی کابل ممنوع اعلام شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مقام‌های وزارت ارشاد، حج و اوقاف و قوماندانی گارنیزیون کابل روز پنجشنبه با انتشار قطعنامه ۹ ماده‌ای اعلام کردند که راه اندازی دسته های سینه زنی، راه پیمایی‌ها و نیز قمه زنی و تیغ زنی در جاده‌های کابل ممنوع است.

به گزارش بخدی، داعی الحق عابد، معاون وزارت ارشاد گفت که دروازه‌های آهنی باید در مکان‌های شیعه نشین نصب شود زیرا در مکان‌های دیگر امکان بروز حساسیتهای مذهبی را بیشتر می‌کند.

در قعطنامه از عزاداران خواسته شده که به منظور جلوگیری از وقوع حوادث امنیتی، مراسم عزاداری را از داخل مساجد و حسینیه‌ها بیرون نکشاند.
داعی الحق عابد، معاون وزارت ارشاد، حج و اوقاف به خبرگزاری بخدی گفت در نشست شورای امنیت ملی و سپس نشست مشترک با حضور محمد اشرف غنی رییس جمهوری، سرور دانش معاون دوم، رییس شورای علمای افغانستان و نمایندگان شورای اهل تشیع این مساله مطرح شد و فیصله شد که از عزدارای در جاده های شهر کابل جلوگیری شود.

عابد گفت که در این نشست فیصله شده تا بخاطر مصوونیت عزاردان حسینی، نظم شهری و تهدیدهای امنیتی که وجود دارد، مراسم عزاداری در مکان های مشخص برگزار شود و از راه اندازی دسته های سینه زنی در جاده ها جلوگیری شود.

به گفته او دروازه های آهنی باید در مناطق شیعه نشین نصب شود زیرا در دیگر مکان ها حساسیت های مذهبی را بیشتر خواهد کرد.

در این بیانیه آمده است که از تیغ زنی، قمه زنی، سینه زنی با بدن برهنه در جاده ها، ایجاد مزاحمت و نصب کردن پرچم‌ها در وسایل نقلیه جلوگیری ‌شود.

همچنان گفته شده که بلندگوهای مساجد پس از ساعت ۱۰:۰۰ شب منحصر به داخل مسجد باشد تا جلو مزاحمت به مردم گرفته شود.
این در حالی است که در سال‌های گذشته در روزهای تاسوعا و عاشورا عزاداران دسته‌های سینه زنی زنجیر زنی در جاده های کابل راه می ‌انداختند.

در قطعنامه از مردم خواسته شده که در صحبت‌ها و سخنرانی‌هایی که با استفاده از رسانه‌ها، مساجد و حسینیه‌ها ایراد می‌ شود، اعتدال و میانه ‌روی را مراعات کنند و از بحث‌های اختلاف برانگیز میان مردم و علمای دینی خودداری شود.

در همین حال از نهادهای امنیتی خواسته شده که امنیت مراسم عاشورا را تامین کنند و از رسانه‌ها نیز خواسته شده که در برنامه‌های خود در دهه محرم از نشر برنامه های مخالف فرهنگ و ارزش‌های دینی خودداری کنند.

سال گذشته در مراسم عزاداری که از سوی دانشجویان در خوابگاه مرکزی دانشگاه کابل برگزار شده بود، درگیری میان جوانان پیرو دو مذهب رخ داد و نیز در حمله انتحاری در عاشورای سال ۱۳۹۰ در مسجد ابوالفضل کابل دست کم ۸۰ عزادار کشته شدند.