.
.
.

مجلس سنای افغانستان: ارگان‌های امنیتی به ناامنی در قندوز رسیدگی کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

اعضای مجلس سنای افغانستان روز سه شنبه 4 اکتبر از ناامنی ها و نبردهای شدید نظامیان با شورشیان مسلح در ولایت های قندوز، هلمند و ارزگان ابراز نگرانی کرده و خواستار رسیدگی جدی به این وضعیت شدند.

به گزارش بخدی، ولسوالی ناوه و خانشین این ولایت به دست طالبان سقوط کرد و ناوه پس از یک روز دوباره به تصرف نیروهای امنیتی در آمد ولسوالی ناوه و خانشین این ولایت به دست طالبان سقوط کرد و ناوه پس از یک روز دوباره به تصرف نیروهای امنیتی در آمد.

شماری از سناتورها از ارگان های امنیتی کشور خواستند تا هر چی زودتر برای بهبود وضعیت امنیتی این سه ولایت اقدام کنند.

در همین حال یک عضو مجلس سنا، ضعف استخباراتی و حضور قوماندانان خیزش‌های مردمی در ولایت قندوز را از عوامل افزایش ناامنی و نفوذ شورشیان خواند.

افضل شامل، عضو مجلس سنا گفت: تمامی عوامل نا امنی ها در شهر قندوز بی بندوباری قوماندانان خیزش مردمی و ضعف استخباراتی است، کسانی که به نام خیزش های مردمی اسلحه برداشته اند پیش از این نیز باعث آزار و اذیت مردم می شد.

در همین حال برخی سناتوران گفتند که طالبان در شهر قندوز در خانه های مردم جا گرفته اند و اگر نیروهای امنیتی دقت بیشتری برای پاکسازی شهر به خرج ندهند، احتمال می رود غیرنظامیان نیز قربانی شوند.

این در حالی است که نیمه های شب یکشنبه گذشته طالبان مسلح بار دیگر از چند استقامت بالای شهر قندوز حمله کرده و وارد بخش های این شهر شدند.

روز گذشته اما با رسیدن نیروهای تازه نفس کماندوی ارتش عملیات تصفیوی مشترک در شهر قندوز آغاز شد و تا کنون برخی ساحات از وجود جنگجویان پاکسازی شده است.

این در حالی است که از چند روز بدین سو درگیری های شدید میان نظامیان افغان و شورشیان مسلح در اطراف شهر لشکرگاه و چند ولسوالی هلمند جریان دارد.

محمد هاشم الکوزی، عضو مجلس سنای کشور حکومت را به بی توجهی در تامین امنیت هلمند متهم کرده گفت: یک عامل تشدید نا آرامی ها در هلمند خود رییس جمهور است، آقای غنی با تقرری های خود رای مردم را از خود دور کرده و کشور به این حالت رسیده است.

الکوزی هشدار داد تا زمانی که رییس جمهور به خواست مردم توجه نکند، کشتار مردم و به ویژه سربازان نیروهای امنیتی به همین گونه ادامه خواهد یافت و مردم با دولت همکاری نخواهند کرد.

در همین حال حنیف حنیفی، دیگر عضو مجلس سنا گفت که وضعیت امنیتی ارزگان نگران کننده است اما در روز های اخیر درگیری در هلمند و قندوز این ولایت را تحت شعاع قرار داده است.

او گفت که طالبان مسلح در اطراف شهر ترینکوت در حال نبرد با نیروهای امنیتی اند.

این در حالی است که به دنبال افزایش ناامنی و ضعف امنیتی در این ولایت، وزارت امور داخله کشور ویس صمیمی قوماندان امنیه را از وظیفه برکنار و به جای او ولی جان سرحدی را مقرر کرده است.