.
.
.

شورای ولایتی پروان خواستار محاکمه کرزی به دلیل حمایتش از طالبان شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شورای ولایتی پروان خواستار محاکمه حامد کرزی، رییس جمهوری پیشین افغانستان به دلیل «حمایتش از گروه طالبان» شده است.

حامد کرزی، چند روز پیش در گفتگو با شبکه خبری «بی بی سی» گفته بود که طالبان یک نیروی افغانی هستند و مشکلی نیست که این نیروها یک منطقه را تصرف کنند.

کرزی به صراحت گفته که حتی اگر ساحه تصرفات این گروه به چندین ولایت نیز برسد نباید علیه آنها از عملیات هوایی استفاده شود.

امین الله شکوری، معاون شورای ولایتی پروان گفته است که طالبان دشمنان مردم و خاک افغانستان هستند و حمایت از این ترریستان جرم بزرگی است.

به گزارش خبرگزاری بخدی شکوری گفت: "تبانی با طالبان از سوی رييس جمهور پيشين جفا در حق خون نيروهای امنيتی و غيرنظاميانی است كه از سوی طالبان در ميدان‌های جنگ و حملات انتحاری كشته و زخمی شده‌اند."

شکوریافزود:«کرزی به سبب حمایت از این گروه باید در یک محکمه بی طرف پاسخ دهد».

به گفته او، طالبان دشمن دين مذهب و همه مردم افغانستان هستند و ظلم - استبدادی كه آنان در زمان حكومت شان و پس از آن انجام دادند هيچگاه فراموش افغانها نخواهد شد.

معاون شورای ولايتی پروان، كرزی را عامل بدبختی و ناامنيی در كشور خواند و و تاكيد کرد كه اگر فرماندهان پيشين طالبان از زندان ها رها نمی شدند اكنون افغانستان در يك جنگ نيابتی قرار نمی داشت.

او گفت: «علت اين كه امروز افغانستان از لحاظ سياسی و امنيتی در وضعيت بد قرار دارد همين كرزی است، اگر آقای كرزی كه در راس حكومت قرار داشت انتخابات را درست مديريت مي كرد وضعيت سياسی كشور ما حالا بهتر می بود، و اگر قوماندان های طالبان را از زندان ها رها نمی كرد اكنون وضعيت امنيتی ما هم بهتر می بود كه اين همه كارهايش جفا در حق ملت ماست».

هر چند حامد کرزی در گفتگو با تلویزیون صدای امریکا هر نوع حمایت از گروه طالبان را رد کرد و گفت که منظور او این بوده است که افغان‌ها به توطئه خارجی ها درگیر جنگ داخلی هستند.

اظهارات کرزی به حمایت طالبان با واکنش های تندی مواجه شده و در مراسم یادیود از پنجمین سالروز ترور برهان الدین ربانی شرکت کنندگان شعار مرگ به کرزی سر دادند.

خیلی ها خواستار حذف نام او از فرودگاه بین المللی کابل شدند.