.
.
.

حمله گسترده شبه‌نظامیان طالبان به شهر لشکرگاه

مسئولان هلمند: 90 درصد هلمند در اختیار طالبان است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مقام‌های محلی ولایت هلمند در جنوب افغانستان روز یکشنبه 2 اکتبر از حمله گسترده جنگجویان گروه طالبان به شهر لشکرگاه با هدف اشغال این شهر خبر دادند.

به گفته منابه محلی ولایت هلمند نیروهای طالبان در حال پیشروی به سوی مرکز این شهر هستند.

به گزارش خبرگزاری بخدی ، میرزایی یکی از مسئولان ولایت هلمند گفت ، اکنون ۹۰ درصد خاک این ولایت در کنترل طالبان است و حکومت تنها بر ۱۰ درصد از جغرافیای این ولایت که شامل لشکرگاه و مراکز برخی ولسوالی ها تسلط دارد.

به گفته مسئولان محلی، طالبان مسلح در منطقه بولان و پوسته جمپ بالای پوسته های نیروهای امنیتی حمله کردند و اکنون درگیری شدید میان دو طرف جریان دارد.

طبق این گزارش میرزا حسین علیزاده، عضو شورای ولایتی هلمند گفته است که درگیری میان نیروهای امنیتی و طالبان در اطراف شهر لشکرگاه جریان دارد، نیروهای کمکی به ساحه درگیری رسیده‌اند.

او گفت که عملیات واکنشی نیروهای امنیتی در حومه لشکرگاه منجر به شکست طالبان شد و اکنون به همکاری نظامیان تازه اعزام شده طالبان عقب نشینی کرده‌اند.

به گفته مقام های امنیتی، درگیری میان دو طرف اکنون ادامه دارد و به زودی نظامیان کشور عملیات مشترک تهاجمی با حضور نیروهای ارتش، پولیس و امنیت ملی را راه اندازی خواهند کرد.

این در حالی است که امروز رویترز به نقل از مقامات محلی ولایت هلمند گزارش داده است که گروه طالبان در حال پیشروی به سوی لشکرگاه است و در آن طرف رودخانه هلمند رسیده‌ اند.

گفته شده که افراد طالبان اکنون در ساحه زراعتی بولان که لشکرگاه را با ولسوالی گرشک و هم چنان یک شاهراه اصلی که در مرکز مارجه به طرف غرب وصل می ‌کند، جا به‌ جا شده‌ اند.

در همین حال وزارت دفاع ملی کشور امروز با نشر خبرنامه ای گفته است که در نتیجه عملیات هوایی و زمینی در ساحه باباجی ولسوالی گرشک، نادعلی، ناوه و مارجه، ۷۶ شورشی طالب به شمول یک قوماندان آنها به نام عمری، کشته و ۹ تن دیگر زخمی شده اند.

پیشتر نیروهای امنیتی به کمک حملات هوایی نیروهای امریکایی، گروه طالبان را از نزدیکی شهر لشکرگاه عقب زده بودند.

از سویی هم، کم توجهی و دست داشتن نظامیان در سقوط پوسته های نیروهای امنیتی در هلمند آشکار بوده است.

حیات الله حیات، والی هلمند هفته گذشته گفته بود که نیروهای پولیس در مربوطات این ولایت چندین پوسته امنیتی را بدون جنگ رها کرده بودند.