.
.
.

بان کی مون: در نشست بروکسل برای جلب حمایت بیشتر افغانستان تلاش می کنم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل در حاشیه هفتاد و یکمین اجلاس سالانه این سازمان در دیدار با محمد سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری کشور گفته که است در نشست بروکسل برای جلب حمایت بیشتر افغانستان تلاش خواهد کرد.

بان کی مون بر اهمیت نشست بروکسل تاکید کرده گفت: در این نشست حتما اشتراک و در راستای جلب حمایت بیشتر از دولت افغانستان تلاش خواهم کرد قای مون بر اهمیت نشست بروکسل تاکید کرده گفت: در این نشست حتما اشتراک و در راستای جلب حمایت بیشتر از دولت افغانستان تلاش خواهم کرد.

به گزارش خبرگزاری بخدی، دفتر مطبوعاتی معاونیت دوم ریاست جمهوری با انتشار خبرنامه ای گفته است که آقای دانش عصر روز گذشته در نیویارک با دبیر کل سازمان ملل متحد دیدار کرده و در مورد مسایل مختلف باهم گفتگو کرده اند.

در این دیدار بان کی مون از حضور هیات افغانی به ریاست سرور دانش در هفتاد ویکمین اجلاس ملل متحد استقبال کرد و هفتادمین سالگرد عضویت افغانستان در سازمان ملل متحد را به حضور او و مردم افغانستان تبریک گفت.

دبیر کل سازمان ملل، بر اهمیت نشست بروکسل تاکید کرده گفت: در این نشست حتما اشتراک و در راستای جلب حمایت بیشتر از دولت افغانستان تلاش خواهم کرد.

او با توجه به اهمیت نشست بروکسل ابراز امیدواری کرد که حکومت وحدت ملی بتواند برنامه های قوی اصلاحات را برای جامعه جهانی به عنوان یک گام بلند ارائه کند.

در همین حال سرور دانش با اشاره به نشست بروکسل که در آینده نزدیک برگزار می شود از آمادگی های حکومت وحدت ملی سخن گفت و ابراز امیدواری کرد که حکومت افغانستان و نمایندگان جامعه جهانی بتوانند در این نشست تعهدات روشن و و موثری را ارائه کنند.

همچنان معاون ریاست جمهوری بر اهمیت تامین صلح و امنیت در افغانستان تاکید کرد و امضای موافقتنامه صلح با حزب اسلامی را گام مثبتی در راستای تامین صلح و امنیت خواند.

او ابراز امیدواری کرد که روند تامین صلح در کشور با شیوه ای که منافع ملی افغانستان را تامین کند قوی تر از گذشته پیش برده شود.

دانش در باره اهمیت تقویت فعالیت گروه هماهنگی چهار جانبه با اشتراک نمایندگان افغانستان، پاکستان، چین و امریکا نیز صحبت کرده و دلیل اصلی عدم دستیابی به نتیجه مناسب از این پروسه را عدم صداقت و توجه جدی پاکستان در قبال تعهداتش دانست.

او با اشاره به اهمیت اصلاحات برای حکومت وحدت ملی به موضوع اصلاحات انتخاباتی اشاره کرد و توشیح قانون جدید انتخابات را اولین گام مهم در این راستا برشمرد.

به گفته دانش با تعیین رهبری جدید کمیسیون های انتخاباتی از سوی کمیته گزینش، آمادگی ها برای برگزاری انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی ها در سال آینده گرفته شده است.

در همین حال سکرتر جنرال ملل متحد با تاکید بر اهمیت توجه حکومت وحدت ملی به انجام اصلاحات و حصول دیدگاه درست در قبال فعالیت های آینده از فداکاری های نیروهای امنیتی افغانستان در مواجهه با طالبان تمجید کرد و به خاطر نتایج زیانبار جنگها و حملات تروریستی در افغانستان با آقای دانش به حیث نماینده دولت و مردم افغانستان ابراز غم شریکی کرد.

همچنان بانکی مون نگرانی سازمان ملل متحد را در قبال یک میلیون کودک زیر پنج سال افغانستان که با سوء تغذی مواجه هستند و در ارتباط با افزایش تعداد بیجا شدگان داخلی ابراز داشته و از حکومت افغانستان خواستار اقدامات مناسب در قبال این مشکلات شد.

در این دیدار صلاح الدین ربانی وزیر امور خارجه و محمود صیقل نماینده دایم افغانستان در ملل متحد نیز حضور داشتند.