فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • گفتگوی‌های صلح میان حزب اسلامی به رهبری حکمتیار و حکومت افغانستان نهایی شد

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار روز شنبه 10 سپتامبر اعلام کرده که گفتگوهای صلح میان این حزب و حکومت افغانستان نهایی شده و نتایج این گفتگو تا پایان امروز اعلام خواهد شد.

  حشمت الله سخنگوی شوراهای حزب اسلامی حکمتیار، گفته که نتایج این گفتگو عصر امروز با حضور بزرگان سیاسی و رسانه‌ها به گونه رسمی اعلام خواهد شد آقای ارشد گفته که نتایج این گفتگو عصر امروز با حضور بزرگان سیاسی و رسانه‌ها به گونه رسمی اعلام خواهد شد.

  سخنگوی شوراهای حزب اسلامی به رسانه ها گفته: ملاحظاتی که پیش از این رهبری حزب اسلامی در مورد مفاد توافق صلح با دولت داشت، در نتیجه‎ای مذاکرات، با برخی تعدیلات از جانب دولت پذیرفته شده و این توافق‌نامه در حال حاضر نهایی است."

  آقای ارشد افزود: نتایج این گفتگو عصر امروز با حضور بزرگان سیاسی و رسانه‌ها به گونه رسمی اعلام خواهد شد.

  این در حالی است که پیشتر حبیب الرحمان حکمتیار، پسر گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی با اشاره به روند صلح این حزب و دولت کابل اعلام کرده بود که حزب اسلامی فقط با رییس جمهور افغانستان به تفاهم رسیده و پدرش برای امضای تفاهمنامه صلح به کابل سفر می‌ کند.

  به گزارش خبرگزاری بخدی، پسر گلبدین حکمتیار گفته بود: حزب اسلامی حکمتیار خواست های نامشروع را نه می پذیرد و نه هم پیشنهاد می کند، این حزب بخشی از خواسته‌های خود را نادیده گرفته است اما انتظار دارد که دولت کابل نیز برخی اصلاحات را در توافقنامه صلح انجام دهد.

  گفته می شود که تعیین جدول زمانی برای خروج نیروهای بین‎المللی از افغانستان، حذف نام سران این حزب از فهرست سیاه سازمان ملل و امریکا، رهایی زندانیان سیاسی حزب اسلامی و انتقال مهاجران افغان از پاکستان به داخل کشور، عمده ‌ترین پیشرط های این حزب برای مصالحه دولت افغانستان را تشکیل می‌ دهد.

  پیشتر طرح مورد توافق به دلیل بروز اختلافاتی برسر برخی گزینه ‌های آن از سوی دوطرف به نتیجه نهایی نرسید و منجر به ناتمام ماندن روند مذاکرات شد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران