فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • واکنش كابل به بازداشت اهانت آمیز مهاجران افغان در شیراز

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  به دنبال بازداشت شماری از مهاجران افغان در شهر شیراز واقع ىر جنوب ايران، وزارت امور مهاجرین و عودت کنندکان افغانستان به نحوه بازداشت مهاجران اين كشور به شدت اعتراض کرده و آن را توهینی آشکار به کرامت انسانی مهاجران افغان توصیف کرده است.

  طى دو روز گذشته گزارش‌هایی و تصاویری از سوی پولیس شیراز منتشر شد که در آن نشان می دهد ماموران در کنار سایر کشفیات خود مانند مواد مخدر، اموال قاچاق، مشروبات الکلی و غیره تعدادی از مهاجرین افغان را به صورت دست و پا بسته و به شکیلی بسیار اهانت آمیز بازداشت کرده اند.

  در تصاویر نشان داده می شود که دستگیر شدگان در حالی که چشم‌های شان با پارچه‌های سفید رنگ بسته شده در ملاء عام در قفس‌های آهنی نگهداری می‌شوند و بر روی یکی از قفس‌ها تکه کاغذی نوشته شده است: "دستگیری اتباع بیگانه".

  در همین حال شماری از کاربران شبکه‌های اجتماعی در ایران و افغانستان این کار «بسیار زننده و اهانت آمیز» پولیس شیراز را همانند جرایم گروه موسوم به دولت اسلامی "داعش" خوانده‌اند.

  به گزارش خبرگزاری بخدی، وزارت مهاجرین و عودت کنندگان افغانستان در بیانیه خود آورده است:«وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان دولت جمهوری اسلامی افغانستان این عمل پولیس شهر شیراز ایران را غیر بشری، توهین‌آمیز و تعرض به کرامت انسانی افغان‌های مهاجر دانسته و آن را شدیدا تقبیح می‌کند».

  این وزارت گفته که رفتار پولیس شیراز در تضاد با موازین حقوق بشری، کنوانسیون ۱۹۵۱ و پروتوکول ۱۹۶۷ حقوق مهاجرین و خلاف تفاهمنامه های هردو کشور در ارتباط به مهاجرین است.

  در اعلامیه‌ای که به روز جمعه از سوی وزارت مهاجرین و عودت کنندگان منتشر شد از مقامات دولت افغانستان خواسته شده که این عملکرد "غیر انسانی" را به صورت جدی پیگیر کنند.

  این وزارت علاوه بر اینکه خواستار بازداشت و محاکمه عاملان این قضیه شده از وزارت امور خارجه افغانستان نیز خواسته که از مجرای دیپلماتیک قضیه را تعقیب کند.

  این برای نخستین بار نیست که مهاجران افغان در ایران تحقیر، توهین و شکنجه می شوند، در سال های گذشته نیز خبرهای از این دست منتشر شده بود.

  هر چند دولت ایران هرگونه رفتار تحقیر آمیز در برابر مهاجران افغان را محکوم می کند اما گزارش ها حاکیست که فضای عمومی در ایران خلاف گفته های مقامات این کشور است.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران