فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • تصویری...موج اعتراض به نمایش گروهی از مهاجران افغان‌ در قفس در شیراز

  منبع: دبی-العربیه.نت، فارسی

  انتشار تصاویر گروهی از مهاجران افغان که تحت عنوان "مکشوفات کلانتری‌های شیراز" در قفسی به نمایش گذاشته شدند، اعتراضات گسترده‌ای را در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های افغانستان و ایران به دنبال داشت.
  این تصاویر نشان می‌دهد که گروهی از شهروندان افغانستان با چشمان بسته در شهر شیراز مرکز استان فارس در حصارهای فلزی در کنار دیگر مکشوفات کلانتری‌های این شهر از قبیل مواد قاچاق، مخدرات و اسلحه غیر مجاز که هیچ ارتباط منطقی با آنان ندارد به نمایش گذاشته شده‌اند.
  به دویچ وله به نقل از گزارش رسانه‌های ایران پلیس شیراز روز سه‌شنبه 6 سپتامبر اعلام کرد طی عملیاتی گسترده "مقادیر زیادی مشروبات الکلی، مواد مخدر" و "فیلم های مستهجن" از مهاجران افغان "جمع‌آوری" کرده است و به همین منظور "نمایشگاهی" از "مکشوفات" برپا کرده که در آن گروهی از شهروندان افغانستان که اجازه رسمی اقامت در ایران را ندارند نیز به همچون کالاهای مکشوفه به "نمایش" گذاشته است.
  در این گزارش آمده است که سایت "شبکه اطلاع رسانی افغان" ضمن اعتراض به این نوع برخورد با شهروندان افغانستان در ایران این عمل را "به دور از شأن و منزلت انسانی و اسلامی" توصیف کرد.


  مصطفی هزاره، شاعر و روزنامه نگار افغان نیز در فیسبوک خود نوشت: "یعنی آدمی چقدر می تواند حقیر شود!" او خطاب به مردم ایران گفته است: "ببینید دوستان ایرانی من، شما اگر به خارج از جغرافیایی‌تان سفر کنید خواهید دید که ارزش آدمی آن چیزی نیست که شما فکر می کنید! آدم‌ها با هم برابرند و هیچ نژادی برتری بر نژاد دیگری ندارد."


  برخورد ناپستند مسئولین انتظامی ایران با مهاجران کشور افغانستان در حالی صورت می‌گیرد که گروهی به نام "فاطمیون" که توسط لشکر قدس سپاه پاسداران ایران تشکیل شده هزاران شهروند افغانستان که اکثریت آنها از هزاره‌ها هستند را برای جنگ در سویه به منظور دفاع از بشار اسد به این کشور اعزام کرده است.

  تبلیغات