.
.
.

طالبان با یورش به منطقه‌ای در شرق افغانستان ده‌ها نیروی نظامی را کشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مسئولانی افغان شنبه ۲۷ اوت اعلام کردند که شبه‌نظامیان گروه طالبان، به منطقه‌ای در شمال کشور حمله کرده و ده‌ها تن از نیروهای ارتش و پلیس را کشتند و زخمی کردند. آن‌ها همچنین جاده‌هایی استراتژیک را که به پاکستان منتهی می‌شود، در معرض تهدید قرار دادند.

عبدالرحمن سولامال فرماندار منطقه جانی خیل در ولایت بکتیا در شرق افغانستان به خبرگزاری رویترز گفت که در ساعت‌های شب، درگیری شدیدی روی داد به گونه‌ای که نیروهای امنیتی مجبور به عقب نشینی از منطقه شدند. این منطقه در مسیری واقع است که هشت منطقه دیگر را با ولایت خوست همسایه پاکستان مرتبط می‌کند.

او ادامه داد: «شبه‌نظامیان طالبان پنج روز منطقه ما را محاصره کرده بودند و صدها تن از آن‌ها شبانه به ایست‌های بازرسی حمله کردند. اگر این منطقه به سرعت باز پس گرفته نشود، طالبان به سرعت خواهد توانست از ولایتی به ولایت دیگر برود و دستکم ۳ ولایت را نا امن کند».

این حمله، با درگیری‌های شدید در مناطق دیگر افغانستان به ویژه ولایت هلمند جنوبی همراه بود. در هلمند، مستشاران نظامی آمریکایی مستقر شدند تا خطوط دفاعی را بر گرد شهر قندوز تقویت کنند. این شهر سال گذشته برای مدت زمان کوتاهی به تصرف طالبان در آمده بود.

سولامال گفت که بیش از ۲۰ تن از نیروهای ارتش و پلیس کشته و ۲۰ تن دیگر در درگیری‌های شامگاه جمعه زخمی شدند این در حالی است که ۲۰۰ تن در صفوف طالبان کشته شدند.

شایان ذکر است که هیچ راهی برای اطمینان از شمار تلفان طالبان وجود ندارد.

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی طالبان هم گفت که ده‌ها تن از نیروهای ارتش و پلیس در جانی خیل کشته شدند و مقادیر زیادی مهمات و تجهزات جنگی توسط شبه‌نظامیان به غنیمت گرفته شد.