فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • رهبر ولایت خراسان وابسته به داعش در افغانستان و پاکستان کشته شد

  منبع: دبی-العربیه.نت، فارسی

  عمر زخیلوال سفیر افغانستان در پاکستان، جمعه ۱۲ اوت اعلام کرد که رهبر شاخه گروه دولت اسلامی در افغانسان و پاکستان، در حمله هوایی یک پهپاد آمریکایی به اقلیمی در شرق افغانستان، کشته شد.

  زخیلوال به خبرگزاری رویترز گفت: «تاکید می‌کنم که حافظ سعید خان رهبر ولایت خراسان وابسته به گروه داعش، به همراه شماری دیگر از فرماندهان بلندپایه این گروه و شبه‌نظامیانش، در حمله یک پهپاد آمریکایی در روز ۲۶ ژوئیه در منطقه کوت در اقلیم ننگرهان افغانستان، کشته شد».

  سخنگوی ائتلاف نظامی در افغانستان که آمریکا آن را رهبری می‌کند، گفته است که هنوز نمی‌توان این گزارش‌ها را تایید کرد و مسئولان در حال تحقیق در این باره هستند».

  حافظ سعید خان عضو سابق گروه طالبان پاکستان، پیروی خود را از گروه داعش اعلام کرده بود. پیش از این نیز گزارش‌هایی از کشته شدن او منتشر شده بود اما هیچ گاه تایید نشده بود.

  روز چهارشنبه ۱۰ اوت، ژنرال جان نیکلسون فرمانده نیروهای آمریکایی و نیروهای ناتو در افغانستان، از کشته شدن دستکم ۳۰۰ تن از شبه‌نظامیان داعش در افغنستان در عملیات دو هفته پیش از آن خبر داده بود.

  به گزارش خبرگزاری رویترز، ژنرال نیکلسون، این عملیات را «ضربه‌ای سخت به داعش» توصیف کرد و گفت: «عملیاتی که در اقلیم ننگرهار در شرق افغانستان صورت گرفت، در چارچوب تلاش آمریکا برای کاهش توان داعش در هر منطقه‌ای که ظهور پیدا می‌کند بود، چه عراق باشد، چه سوریه و چه افغانستان».

  گروه داعش که فعالیت‌هایش در افغانستان تنها در سه یا چهار منطقه محدود می‌شود، مسئولیت انفجار ماه گذشته‌ای را بر عهده گرفت که تظاهرات اقلیت هزاره را در کابل هدف قرار داد و به کشته شدن دستکم ۸۰ تن انجامید.

  ژنرال نیکبسوت افزود: «نیروهای افغان با پشتیبانی آمریکا، عملیاتی علیه گروه داعش در چارچوب مبارزه با تروریسم آغاز کرده‌اند».

  او افزود: «شماری از شخصیت‌های بلندپایه داعش و حدود ۳۰۰ تن از شبه‌نظامیانش کشته شدند».

  او اضافه کرد که این شمار، حدود ۲۵ درصد از شبه‌نظامیان داعش است که در افغانستان فعالیت دارند.

  گروه داعش برای نخستین بار اوایل سال۲۰۱۵ با حدود ۳ هزار جنگجو در افغانستان اعلام موجودیت کرد. اکثر آن‌ها هم از اعضای سابق گروه طالبان پاکستان و جنبش اسلامی ازبکستان بودند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران