.
.
.

بیش از ۱۴۰ هزار نیروی ارتش افغانستان در نبرد با هراس‎افگنان اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در اوج نبردها در کشور وزارت دفاع ملی می‌گوید که از میان ۱۹۵ هزار نیروی ارتش سه بر چهار بخش آن (بیش از ۱۴۰ هزار نیرو) در نبرد با هراس‌افگنان استند.

سخنگوی این وزارت می‌گوید که با این همه اگر این نیروها بهتر بسیج شوند، نیروهای ارتش هراس‌افگنان را در سراسر کشور سرکوب خواهند کرد.

در همین حال آگاهان نظامی شمار نیروهای جنگی را در نبردهای کنونی بسنده نمی‌دانند.

به گزارش طلوع نیوز، در حال حاضر چندین ولایت کشور گواه حمله های گسترده طالبان استند، با این هم با شدت گرفتن نبرد ها و کشانیده شدن عملیات ها به شرق و جنوب کشور عملیات ها درشمال در برخی از بخش ها متوقف شده اند و در بخشهای دیگری نیروهای امنیتی حالت دفاعی گرفته اند. مانند بغلان، کندز و بدخشان.

دولت وزیری، سخنگوی وزارت دفاع ملی گفت: «با همین قوای مسلح که فعلاً است اگر تجهیزات مکمل که در قوای هوایی است و توپچی است و زره دار است ما این را گفته می توانیم که دشمن هیچ گونه موفقیت را در افغانستان بدست آورده نمی تواند.همین ارتش فعلی که موجود است در قسمت تجهیز اش یک کمی دیگر هم توجه شود ما گفته می توانیم که کافی است.»

افغانستان ۱۹۵ هزار ارتشی و ۱۵۷ هزار پولیس ملی دارد، از این میان سه برچهار حصه نیروهای ارتش و ۸۰ درصد نیروهای پولیس به گونه مستقیم در نبرد با هراس افگنی استند.

نجیب دانش، معاون سخنگوی وزارت امور داخله، گفت: «جنگی که ما در پیشرو داریم پولیس را در اکثر ولایت های افغانستان مصروف ساخته وحتا در بعضی ساحات پولیس را از وظیفه اصلی شان برده به وظیفه که آن وظیفه شان نیست.»

با این هم به باور آگاهان شیوه کنونی به کارگیری نیروها در نبردها از یک سو نظامیان را خسته می سازد و از سوی دیگر رفتن نیروها از یک بخش به بخش دیگر فرصت ساز دست به دست شدن مناطق میشود.

گلا جان صافی، آگاه امور نظامی گفت: «هنگامی که یک بخش سقوط می کند علت اش این است که کل قوای را بیرون می کشند،واین غلطی فرمانده تولی و فرمانده کندک است هر بخشی که پاک سازی میشود باید مطابق پلان پیش بین باشیم.»

دراین میان شیوه سوق دهی نیروها به قول اردو ها و حوزه های کشور نیز انتقاد میشود، زیرا نیروها با درنظرداشت تهدید ها در قول اردو ها و حوزه ها تقسیم نشده اند و این سبب میشود که با افزایش تهدید ها نیروها از یک بخش به بخش دیگر بروند و این رفت و آمد ها هم نیروها را خسته می سازند، وهم زمینه را برای از دست دادن مناطق مساعد می گردانند.