مذاکرات صلح یمن در کویت به مدت یک هفته تمدید شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

خبرنگار تلویزیون العربیه در کویت به نقل از منابع مطلع در این کشور شامگاه شنبه 30 ژوئیه گزارش داد که مذاکرات صلح یمن در کویت به مدت یک هفته تمدید شد.

پیش از این عبدالمالک المخلافی وزیر امور خارجه یمن گفته بود هیئت دولت در باره تمدید مهلت مذاکرات هنوز تصمیم قاطعی نگرفته است.

این در حالی الست که خبرگزاری‌ها از پیشنهاد جدید اسماعیل اولد شیخ احمد، فرستاده سازمان ملل به یمن برای تمدید مذاکرات صلح میان طرفهای یمنی برای مدتی کوتاه خبر دادند.

در همین حال فرستاده سازمان ملل متحد گفته است روز شنبه طی دو جلسه جداگانه طرحی را به هیئت‌های دولت و کودتاگران حوثی ارائه داده است این طرح یک چشم انداز به منظور رسیدن به راه حلی سیاسی در یمن در مرحله بعدی خواهد بود.

این پیشنهاد به عنوان آخرین تلاش اسماعیل اولد شیخ احمد فرستاده سازمان ملل برای نجات مذاکرات صلح در کویت به شمار می رود به خصوص که هیئت دولت یمن روز گذشته خود را برای ترک مذاکرات کویت آماده می کرد.

مذاکرات صلح یمن میان کودتگران حوثی‌ و دولت قانونی یمن بیش از دو ماه است که در کویت برگزار می شود اما این مذاکرات به دلیل عدم پایبندی کودتگران به قطعنامه های سازمان ملل و توافق ملی یمنی ها با شکست مواجه شده است.

اسماعیل ولد الشیخ احمد فرستاده ویژه سازمان ملل تلاش می کند که با تمدید مدت مذاکرات طرف‌های یمنی را به یک توافق ملی برای رسیدن به صلح دائم در این کشور قانع کند.

در حالی که هنوز نتایج مذاکرات صلح کویت مشخص نشده بود، کودتاگران حوثی و حزب علی عبدالله صالح ، رئیس جمهوری مخلوه یمن، روز جمعه توافقنامه‌ای را برای تشکیل «شورای عالی سیاسی»جهت اداره کشور به امضا رساندند.

طبق گفته کودتگران این شورای 10 نفره شامل یک رئیس جمهور و یک معاون از هر دو جناح است و ریاست آن به صورت گردشی خواهد بود.

این خبر در حالی منتشر شد که مذاکرات صلح یمن به میزبانی سازمان ملل متحد و با حضور نمایندگان کودتاگران حوثی‌ و دولت شرعی و قانونی یمن در کویت در حال برگزاری است.

به اعتقاد ناظران سياسى، امضای این توافق نشان‌دهنده نوعی دهن کجی از سوی کودتگران خوثی و شانه خالی کردن آنها از هر گونه پایبندی به صلح و مذاکراتی که با نظارت سازمان ملل در کویت صورت می گیرد، به شنار می رود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید