افغانستان: نیروهای امریکایی برای نبرد زمینی با گروه داعش بسیج می‎شوند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

بر بنیاد گزارش وال استریت ژورنال، جنرال جان نیکلسون، فرمانده کُل نیروهای امریکایی و ناتو درافغانستان می‏‌گوید که نیروهای امریکایی برای نبرد زمینی با گروه داعش بسیج خواهند شد، اما وی درباره شمار مشخص نیروهای امریکایی چیزی نمی‏‌گوید.

وی می‎افزاید برای فراخواندن سربازان بیشتر به نبرد با داعش در افغانستان از صلاحیت‎های ویژه‎اش کار خواهد گرفت. به گفتۀ وی شکست داعشیان برای امریکا مهم است.

وی گفت: "اگر نیاز باشد، من می‎توانم نیروهای اضافه را بی‌آورم. این می‌تواند شامل نیروهای اکتشافی، حمایت هوایی و همچنان زمینی باشد."

وی افزود است که نیروهای اضافی این بار اضافه شده است و می‎توانیم این کار را بار دیگر نیز انجام دهیم و این نیاز است تا داعش در افغانستان "شکست بخورد."

به گزارش طلوع نیوز، در ماۀ جنوری سال روان میلادی باراک اوباما، رییس جمهور امریکا به نیروهای این کشور اجازه حمله بر گروه داعش را داد و ماۀ گذشته نیز وی توافق کرد که نیروهای آنان می‎توانند در برابر گروه‌های طالبان مبارزه کنند.

وی همچنان گفت که ۸ هزار ۴۰۰ سرباز این کشور تا پایان دورۀ کاری‎اش در افغانستان باقی خواهند ماند.

از سوی هم، نیکلسون می‎گوید که گروه داعش درافغانستان با رهبری اصلی این گروه درعراق وسوریه درتماس است.

وی افزود که جنگجویان داعش درافغانستان پیوندهای مالی، ارتباطی و راهبردی با هستۀ اصلی داعش درعراق وسوریه دارند.

وی اضافه کرد که به نیروهای ویژۀ این کشور صلاحیت داد شده است که بر گروه داعش در ولسوالی کوت و اچین ولایت ننگرهار تمرکز داشته باشند.

این در حالی‎ست که نیروهای امنیتی عملیات گستردۀ نظامی را برای مبارزه علیه گروه داعش در ولسوالی های کوت و اچین راه اندازی کردند. این نیروها، کوت را از وجود شورشیان داعش پاک سازی کردند و اکنون در اچین با این گروه مبارزه می‎کنند.

حاجی حیات خان، یکی از رهبران گروه‎های ضد داعش می‎گوید که نیروهای امریکایی در کوت ننگرهار جا به جا شده‎اند.

وی گفت: "ما کمک‎های نیروهای ائتلاف را داریم."

از سوی دیگر، جنرال محمد زمان وزیری، یکی از فرمانده ارتش افغان در شرق می‎گوید که عملیات نیروهای امنیتی درننگرهار توسعه خواهد یافت و نیروهای هوایی امریکایی و افغان نیروهای زمینی را نیز در طریق هوا حمایت خواهند کرد.

وی می‎گوید: "برای یک ماه ما آنان را از طریق حملات هوایی و عملیات‎های ویژه آماج قرار خواهیم داد. ماۀ آینده ما یک عملیات زمینی را به راه خواهیم انداخت."

گروه داعش پس از خروج نیروهای خارجی در سال ۲۰۱۴ میلادی در ولایت ننگرهار حضور پیدا کرد و این گروه در بخش‎های شرقی کشور توسعه یافت.

هفته گذشته، بیش از ۸۰ تن در نتیجۀ حملۀ انتحاری در شهر کابل جان باختند.

گروه داعش مسؤولیت این حمله را برعهده گرفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید