مهاجم ۱۷ ساله قطار آلمانی.. پناهجوی افغان که خانواده‌ای آلمانی از او میزبانی می‌کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

برخی منابع رسانه‌ای، جزئیاتی درباره جوان افغان عامل حمله خونبار با تبر و چاقو به سرنشینان قطار فولفسبورگ منتشر کردند؛ حمله‌ای که شامگاه دوشنبه ۱۸ ژوئیه صورت گرفت و در پی آن ۲۰ تن زخمی شدند که حال ۵ تن از آن‌ها وخیم گزارش شده است.

جوان افغان ۱۷ ساله عامل حمله، برای فرار، قطار را متوقف کرد، پس از آن به یک زن و واحدی از نیروهای ویژه پلیس حمله کرد که به صورت تصادفی در محل حضور داشتند. او سپس به ضرب گلوله همین نیروها کشته شد.

این جوان «ریاض» نام دارد. به نوشته سایت «دی ولت» به نقل از وزیر کشور آلمان، این جوان، یک پناهجوی افغان است که بیش از یک سال پیش، به تنهایی خود را به آلمان رساند. او از ماه مارس گذشته در منطقه فولفسبورگ زندگی می‌کرد تا این‌که پس از آن به اردوگاهی در منطقه اوکسنفورت منتقل شد. سپس اوایل ژوئیه جاری، خانواده‌ای آلمانی او را به فرزند خواندگی پذیرفت.

میخائیل هورمان مدیر خدمات اجتماعی در فولفسبورگ می‌گوید که تجربه سپردن نوجوانان پناهجو به خانواده‌های آلمانی، ترجبه خوبی بود چرا که باعث می‌شود آن‌ها بهتر در جامعه حل شوند.

او افزود تنها کسانی که برای حل شدن در جامعه آلمان تلاش می‌کنند، به طور مرتب به مدرسه می‌روند و به خوبی آموزش می‌بینند، فرصت سپرده شدن به خانواده‌ها را می‌یابند. او می‌افزاید که چنین اقدامی، از اجبارهای قانون نیست بلکه منطقه با ابتکار عمل خود دست به چنین اقدامی زد.

به نظر می‌رسد که ریاض، در این زمینه بسیار نمونه بود. ادامه امور اجتماعی منطقه فولفسبورگ می‌گوید که ریاض، برای آموزش حرفه‌ای هم بسیار تلاش می‌کرد و در یک نانوایی به عنوان شاگرد کار می‌کرد.

ایمیلیا مولر وزیر امور اجتماعی آلمان می‌گوید که به ریاض به خوبی رسیدگی شد و باید درباره دلیل رو آوردنش به اعمال خشونت آمیز، تحقیق کرد.

او تاید کرد که باید تدابیر لازم برای مقابله بهتر با تندروی جوانان اتخاذ شود.

با وجود این‌که گروه دولت اسلامی موسوم به داعش، مسئولیت حمله را بر عهده گرفته و می‌گوید یکی از نیروهایش عامل این حمله بوده، اما به گفته یواخیم هیرمن وزیر کشور در استان بایرن، تحقیقات انجام شده، نشانی از ارتباط ریاض با داعش نمی‌دهد.

او افزود که محل سکونت ریاض، بازرسی شده و با خانواده‌ای که از او میزبانی می‌کند و همچنین بستگانش، تحقیقات لازم انجام می‌شود.

هیرمن با بیان این‌که همگان از اقدام خشونت آمیز ریاض شگفت زده هستند، افزود: «پرچم گروه داعش که با دست کشیده شده، در اتاق مهاجم پیاده شده. همچنین بر روی کاغذی دیگر متنی با زبان پشتو با عنوان «متن خدا حافظی با پدرم» پیدا شد».

این در حالی است که شبکه اعماق وابسته به گروه داعش ویدیویی منتشر کرده که در آن عامل حمله دیده می‌شود. این خبرگزاری نام او را «محمد ریاض» ذکر کرده است. او در این ویدیو، حمله کنندگان به داعش را تهدید کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید