کاهش رویدادهای هراس‌افگنانه در افغانستان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

یک گزارش پژوهشی طلوع‌نیوز نشان می‌دهد که در رویدادهای امنیتی و هراس‌افگنانه در کشور، در شش ماه نخست سال ۲۰۱۶ میلادی ۱۲ درسد کاهش آمده است.

بر بنیاد این گزارش، عملیات‌های نیروهای دولتی در این مدت ۱۳ درسد کاهش داشته‌اند و نیز مخالفان مسلح دولت ۲۶ درسد کمتر از شش ماه نخست سال ۲۰۱۵ فعالیت داشته‌اند.

هر چند عملیات‌های هوایی نیروهای دولتی و نیروهای خارجی، در مقایسه با شش ماه نخست ۲۰۱۵ میلادی ۷۵ درسد بیشتر شده‌اند.

با آن‌که ۲۰۱۶ را سالی پر از خشونت‌ها گفته بودند؛ اما یک گزارش تحقیقی طلوع‌نیوز چیز دیگری نشان می‌دهد.

بر بنیاد این گزارش، در شش ماه نخست امسال ۴۲۰۹ رویداد ضد امنیت و هراس‌افگنانه در کشور رخ داده اند؛ شماری که پارسال در همین مدت به ۴۸۰۴ می‌رسید.

ولایت ننگرهار با ۵۰۸ رویداد، کندز با ۲۷۵ رویداد و کندهار با ۲۷۱ رویداد، بیشتر از ولایت‌های دیگر این خشونت‌ها را گواه بودند.

صدیق صدیقی، سخنگوی وزارت امور داخله، می‌گوید: «در سال گذشته (۲۰۱۵) شاید ما بیشتر در موقف دفاعی بودیم و در برخی از نقاط، دشمن به دنبال نیروهای امنیتی افغانستان بود و حمله کردند؛ اما امسال نیروهای امنیتی افغانستان به دنبال دشمن بوده‌اند.»

این گزارش نشان می‌دهد که در فعالیت‌های طرف‌های جنگ در افغانستان هم کاهش رونما شده‌است.

نیروهای دولتی و نظامیان خارجی در شش ماه نخست ۲۰۱۶ میلادی ۲۲۷۵ عملیات نظامی، ۵۸۴ کشف و دستگیری، ۱۸۷ حمله هوایی انجام داده‌اند و در مقابل مخالفان مسلح دولت به ۴۹۳ حمله رو در رو، ۱۹۳ ماین‌گذاری، ۱۲۹ رویداد خشونت بار، ۳۷ حمله انتحاری و ۳۷ حمله موشکی دست زده‌اند.

در گزارش آمده‌است که عملیات‌های تهاجمی مخالفان مسلح دولت، در این شش ماه، نیز کمتر شده‌است؛ اما در این‌سو، نیروهای دولتی و نظامیان خارجی عملیات‌های هوایی‌شان را افزایش داده‌اند که این همه به کشته‌شدن ده‌ها فرمانده مخالفان مسلح دولت، به شمول اخترمحمد منصور، رهبر پیشین طالبان انجامیده‌است.

محمدعلم ایزدیار، سناتور، می‌گوید: «تا زمانی که مداخلات در افغانستان قطع نشوند؛ تا زمانی که طالبان وادار به گفت‌وگوی سیاسی نشوند؛ و تا زمانی که ارادۀ سیاسی قوی به وجود نیاید، و فرامین و تعهدات جامۀ عمل نپوشند، وضع در افغانستان کماکان به همین شکل ادامه می‌یابد.»

کاهش تلفات غیرنظامیان، پولیس ملی و نیز کاهش تلفات مخالفان مسلح دولت، موضوع دیگری است که در این گزارش به آن پرداخته شده‌است؛ هرچند در گزارش آمده‌است که تلفات ارتش و نیروهای خارجی افزایش یافته است.

در این مدت ۷۷۱۳ مخالف مسلح دولت، ۱۷۰۶ نیروی دولتی، ۵۳۹ غیرنظامی و ۲۷ سرباز خارجی کشته شدند.

گسترش حاکمیت دولتی به دور دست‌ها، از هدف‌های نیروهای دولتی در این شش ماه بوده‌است و در مقابل، مخالفان مسلح دولت هم به گونه‌یی کوشیده‌اند تا چنین بخش‌ها را در دست خودشان داشته باشند.

پارسال نیروهای دولتی در پرداختن به این کار، روزها و شب‌های سختی را سپری کردند و دیده می‌شود که آن ماجراها، امسال نیز تا این دم تکرار شده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید