اعزام نیروی نظامی بیشتری از سوی بریتانیا به افغانستان

ناتو:تا سال 2020 نیروهای امنیتی و نظامی افغانستان را حمایت می‌کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

بریتانیا روز شنبه اعلام کرد که 50 نظامی اضافی به افغانستان برای آموزش نیروهای امنیتی افغانستان به این کشور اعزام خواهد کرد.

این نیروها به سربازان بریتانیایی که اکنون در افغانستان مشغول مبارزه با طالبان و همپیمامنان آن هستند، خواهند پیوست.

بریتانیا حدود 450 نیروی نظامی در افغانستان دارند . ماموریت این نیروهای آموزش دادن به نیروهای امنیتی و ارتش افغانستان است.

پیشتر بریتانیا اعلام کرده بود که نیروهای این کشور سال جاری میلادی افغانستان را ترک می کنند اما به درخواست افغانستان و بنا به توافقی که میان ناتو و افغانستان صورت گرفته قرار شد این نیروها تا سال 2017 تمدید شده‌ است.

به گزارش خبر گزاری رویترز شماری از این نیروها در ماموریت مبارزه با تروریسم مشارکت دارند. و تعدادی نیز در آموزش نیروهای ارتش ملی افغانستان فعالیت خواهند کرد.

پیش از این ایالات متحده نیز اعلام کرد، برنامه خروج نیروهایش از افغانستان را تغییر داده وتعداد بیشتری از نیروهای خود در افغانستان باقی خواهند ماند.

سازمان ناتو روز شنبه درپایان کارنشست سران اين سازمان در وارسا اعلام کرد از نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان تا سال 2020 حمایت می‌کند .
به گزارش باختر ، سرمنشی سازمان ناتو پس از ختم نشست وارسا دریک نشست خبری درجمع خبرنگاران گفت ، ماموریت ما درافغانستان متمرکز به آموزش ، حمایت و بسیج نیروهای امنیتی افغانستان است و به همین منظور سالانه تا پنج ملیارد به نیروهای دفاعی و امنیتی افغانستان پرداخت خواهد شد و این حمایت تا سال 2020 ادامه مییابد.

وی افزود : ماموریت جنگی ناتو درسال 2014 درافغانستان پایان یافت اما ماموریت جدید ما زیر نام حمایت قاطع از نیروهای امنیتی افغانستان آغاز شد ولی درکنار آن ایالات متحده امریکا ماموریت ضد هراس افگنی را درپهلوی این نیروها درافغانستان پیش میبرد تا گروه های هراس افگن را درهر جای از این کشور باشند سرکوب کنند.

سرمنشی سازمان ناتو تاکید کرد ما برای افزایش ظرفیت های نیروهای هوایی افغانستان نیز کمک میکنیم تا نیروهای افغانستان را بیشتر از پیش بتوانیم توانمند بسازیم تا در برابر گروه های دهشت افگن قادر به مبارزه شوند زیرا اکنون نیز این نیروها ثابت ساختند که دربرابر حملات گروه های دهشت افگن توانمندی دفاع از کشورشان را دارند.

او با اشاره به کمک های ناتو به نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان گفت ما نیز از حکومت افغانستان انتظار داریم تا به تعهدات اش جدی عمل کند که خوشبختانه حکومت افغانستان به گونه جدی تعهد خود را برای آوردن اصلاحات اعلام کرد و تعهد نمود که درمقابل فساد مبارزه میکند. نشست سران سازمان ناتو وکشورهای عضو که به هدف ادامه گسترش کمک های نظامی ناتو با نیروهای امنیتی ودفاعی افغانستان دیروز دروارسا پایتخت پولند آغازشد امروز با اعلام تعهد جدید ناتو که تا سال 2020 نیروهای امنیتی افغانستان را حمایت میکنم ، پایان یافت.

باید گفت که قبل از آغاز نشست سران ناتو درافغانستان ،محمد حنیف اتمر مشاور امنیت ملی گفته بودکه هیئت عالی رتبه افغانی دراین نشست بایک بسته پیشنهادی شش ماده یی شرکت خواهدکرد.

تامین منابع پولی نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان تا پنج سال آینده ، تجهیز نیروی هوایی ، تجهیز نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان ، ادامه روند آموزش و پرورش ... بخشی از موارد پیشنهادی جانب افغانی بود. درمقابل ناتو در همکاری دوجانبه که شامل مبارزه با فساد اداری ، آوردن اصلاحات درنظام انتخاباتی و اصلاحات در نهادهای دفاعی و امنیتی تاکید داشته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید