فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • فرستادۀ سازمان ملل خواستار پیشرفت اقتصادی و امنیتی در افغانستان است

  منبع: العربیه.نت- فارسی

  گزارش تازه سازمان ملل متحد دربارۀ اوضاع افغانستان نشان می‌دهد که حملات هراس‌افگنان در سال ۲۰۱۶ میلادی به بالاترین سطح رسیده‌اند و خشونت‌ها در سه ماه نخست سال ۲۰۱۶ میلادی در مقایسه با سال پار ۱۴ درسد افزایش یافته‌اند.

  در این گزارش آمده‌است که روند صلح با طالبان به بن‌بست روبه‌رو شده‌است و دستاوردهای حکومت افغانستان در کار اصلاح نظام انتخابات ناچیز استند.

  بنا به طلوع نیوز، یوناما در این گزارش اوضاع افغانستان را از اول ماه جنوری تا ۳۱ مارچ ۲۰۱۶ در بخش‌های امنیتی، سیاسی، اقتصادی، اصلاحات انتخاباتی و روند صلح بررسی کرده‌است.

  در این گزارش آمده است که ۶۱۱۲ رویداد ضد امنیتی رخدادند که ۱۴ درسد افزایش در درگیری‌های مسلحانه را نشان می‌دهد؛ نزدیک به ۶۸ درسد این حمله‌ها در جنوب، شرق و جنوب‌شرق کشور انجام شدند و در این رویدادها ۶۰۰ غیرنظامی جان باختند و ۱۳۴۳ غیرنظامی دیگر زخمی شدند.

  این گزارش نشان می‌دهد که رهبران حکومت هنوزهم در گماشتن افراد در مقام‌های کلیدی حکومت ناکام استند و نیز حکومت به هدف تعیین‌شده در تولید ناخالص داخلی، دست نیافته‌است.

  در این گزارش کارکردهای رییس‌جمهور و رییس اجرائیه در آوردن اصلاحات انتخاباتی ناچیز گفته شده‌است و نیز پس‌از کشته‌شدن رهبر پیشین طالبان، باور مردم به پیوستن طالبان به روند صلح کاسته شده‌است.

  نیکولاس هیسم، نمایندۀ ویزۀ دبیر کل سازمان ملل متحد برای افغانستان در نشست شورای امنیت سازمان ملل گفت که برای این که افغان‌ها به دولت خویش اعتماد داشته باشند، پیشرفت در اقتصاد و بهبود امنیت در این کشور ضروری است.

  وی گفت که در عرصه امنیت نیروهای امنیتی افغان به درس‌های آموخته‌شده از تحولات و پیشرفت‌های سال گذشته پاسخ داده‌اند، در حالی که در میدان جنگ پیشرفت‌ها و عقب‌نشینی‌هایی وجود داشته‌است، ولی هیچ‌یک از طرفین تسلط واضح نداشتند.

  وی افزود: «نیروهای امنیتی به شکل دوامدار در بخش‌های رسیده‌گی به سؤال‌های مورال، رهبری و تدارکات با چالش‌های جدی مواجه‌اند.»

  وی از خشونت‎های وسیع که مردم ملکی را متأثر می‌سازد، نگران است.

  او افزود: «حتی در ماه مبارک رمضان آرامش وجود نداشت، و به شمول حملات بالای عبادت‌کننده‌گان، گزارش‌های قساوت‌های دلخراش موجود بود. من به طور اخص در مورد هدف قرار دادن غیر نظامیان در سکتور قضایی و ژورنالیستان نگران هستم.»

  بربیناد این گزارش میزان فرار شهروندان افغانستان از کشور هنوزهم بالااست و از آغاز سال ۲۰۱۶ میلادی تاکنون ۳۹۴۶۵ تن از راه آب ها خودشان را به اروپا رسانیده اند و بیش از ۱۱۸ هزارتن دیگر درداخل کشور درنتیجه نبردها بیجا شده اند و نیز برگشت مهاجران به کشور کاهش چشم گیرداشته است.

  در این گزارش از آماده‌گی رهبران حکومت وحدت ملی برای نشست وارسا ستایش شده است و نیز تلاش‌های حکومت در کار آغاز پروژه‌های کلان ساختمانی، سبب باورمندی نسبی مردم به آینده شده است، یوناما در این گزارش از کار حکومت در آوردن اصلاحات در بخش قضایی کشورستایش کرده است.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران