فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • اعتراض افغانستان به ثبت مثنوی مولانا به نام ایران و ترکیه

  منبع: العربیه.نت- فارسی

  وزارت خارجه افغانستان به توافق ایران و ترکیه مبنی بر ثبت مثنوی مولانا به عنوان میراث مشترک فرهنگی این دو کشور در یونسکو اعتراض کرد.

  مولانا جلال‌الدین محمد بلخی شاعر زبان فارسی است که در دی ۶۵۲ هجری شمسی در بلخ افغانستان به دنیا آمد. او علاوه بر فارسی به زبان های عربی و ترکی شعر سروده است.

  رسانه های افغانی گزارش دادند که نصیر احمد اندیشه، سرپرست و معاون اداری و مالی وزارت امور خارجه افغانستان در دیدار با خانم پتریشیا مک فلپس، نماینده یونسکو در افغانستان، با ابراز نگرانی از این تصمیم دولت‌های ایران و ترکیه گفته است:"هرگاه قرار باشد این اثر شناخته شده ادبی و شاهکار عرفانی مولوی ثبت میراث جهانی یونسکو گردد، واقعیت تاریخی زادگاه خداوندگار بلخ نباید نادیده گرفته شود و پیوند مولانای بزرگ با افغانستان نباید فراموش گردد.”

  براساس خبرنامه وزارت امور خارجه افغانستان نماینده یونسکو در افغانستان اطمینان داده که نگرانی دولت این کشور در مورد مثنوی مولانا را به مرکز آن سازمان گزارش خواهد داد.

  خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از رئیس سازمان مرکز اسناد ملی این کشور نوشت:" با ترکیه توافق کرده‌ایم که مثنوی مولوی را به صورت مشترک ثبت کنیم، مولانا یکی از نقاط مشترک فرهنگی ایران و ترکیه است".

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران