فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • خبرنگار آمریکایی با مترجم افغان‌اش در هلمند کشته شدند

  منبع: العربیه.نت- فارسی

  دیوید گیلکی، خبرنگار رادیوی ملی امریکا (ان‎پی‌آر) و ذبیح‌الله تمنا، خبرنگار افغان که مترجم او بود، با نیروهای ارتش افغانستان در هلمند روز یکشنبه (۱۶ جوزا) سفر می‎کردند که آماج حمله قرار گرفتند و کشته شدند.

  به گزارش طلوع نیوز، ذبیح‌الله ۳۸ و گیلکی ۵۰ سال داشتند و هنگامی کشته شدند که آنان داخل یک موتر نوع هاموی ارتش ملی افغانستان از لشکرگاه به سوی ولسوالی مارجه سفر می‎کردند و با کمین گروه طالبان روبه رو شدند که موتر حامل آنان مورد اصابت یک راکت طالبان قرار گرفت.

  تمنا در افغانستان عکاس و خبرنگار بود و گاهی دست به کار ترجمه می‎زد.

  به گفتۀ شبکۀ ان‌پی‌آر، یک رانندۀ موتر دیگر، که نیز سرباز بود، در این حمله کشته شد، اما دو کارمند دیگر این رادیو که همراه آنان سفر می‎کردند، آسیبی ندیده‎اند.

  مایکل اورسکس، نائب رییس مؤسسۀ ان‌پی‌آر گفت:‌ «دیوید از ۱۱ سپتامبر به این‌سو مشغول پوشش جنگ و مناقشه در عراق و افغانستان بوده‌است. او خود را وقف نشان‌دادن این جنگ‎ها و افرادی که دستخوش آنان بودند، کرد. او جانش را حین انجام این تعهد از دست داد.»

  وی افزود: «دیوید به‌حیث یک انسان و یک عکاس ‌خبری انسانیت همه کسانی را که در اطرافش بودند به نمایش می‌گذاشت. بیایید جهان و یکدیگر را از نگاه او ببینیم.»

  بر بنیاد کمیتۀ حمایت از روزنامه‌نگاران، یک گروه مدافع آزادی مطبوعات از آغاز سال ۲۰۰۱ میلادی تا کنون ۲۴ خبرنگار در نتیجۀ خشونت‎ها در افغانستان کشته شدند.

  گزارش‌ها می‌رسانند که گیلکی نخستین خبرنگار غیرنظامی امریکایی بوده‌است که در خشونت‌ها در افغانستان کشته می‌شود.

  این خبرنگار امریکایی در جریان زنده‌گی حرفه‌یی‎اش برندۀ جوایزی از جمله امی سال ۲۰۰۷ برای یک رشته ویدیویی دربارۀ تفنگ‌داران دریایی شد که در عراق خدمت می‌کردند.

  در سال ۲۰۱۱ انجمن عکاسان کاخ سفید از او به عنوان عکاس سال نام برد.

  به علاوه تحقیقات او دربارۀ نحوه مراقبت از کهنه سربازان جنگ و پوشش بحران ابولا جوایزی برای ان‌پی‌آر به ارمغان آورد.

  همکاران گیلکی دربارۀ مرگ او ابراز همدردی کرده‌اند و گفته می‌شود که نخستین‌باری‌است که ان‌بی‎آر در تاریخ ۴۶ ساله‎اش خبرنگارش را از دست می‌دهد.

  از سوی هم، جان کری، وزیر خارجۀ امریکا در اعلامیۀ گفته‌است که از مرگ این دو خبرنگار غمگین است.

  وی افزوده است: «دیوید گیلکی بیش از یک عکاس با استعداد بود. او یک داستان ‌گویی خوش ‌‌ذوق بود که قدرت تصاویر برای تقویت ادراک ما را می فهمید. جای او عمیقأ خالی خواهد بود.»

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران