.
.
.

امریکا به رهبر جدید طالبان پیشنهاد صلح کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

امریکا می‌گوید که ملا هیبت‌الله، رهبر جدید طالبان، در لیست سیاه آنان وجود ندارد و به او پیشنهاد می‌کند که راه گفت‌وگوهای صلح را انتخاب کند.

به گزارش طلوع نیوز، ملاهیبت‌الله، معاون اول گروه طالبان مسلح، دیروز (چهارشنبه، ۵ جوزا) از سوى شوراى رهبرى این گروه به حیث رهبر جدید اعلام شد؛ این در حالى است که ملااخترمحمد منصور رهبر پیشین این گروه، چند روز قبل در یک حملۀ هواپیماهای بى‌سرنشین نیروهاى امریکایى در ایالت بلوچستان پاکستان به قتل رسید.

مارک تونر، سخنگوى وزارت امور خارجۀ امریکا، به خبرنگاران در واشنگتن گفته‌است که آنام به رهبر جدید طالبان پیشنهاد گفت‌وگوهای صلح را کرده‌اند.

او افزود که طالبان هنوزهم شانس گفت‌وگوی صلح دارد و امریکا می‌خواهد که آنان از این شانس استفاده کنند.

پیشنهاد صلح به رهبر جدید طالبان در حالى صورت می‌گیرد که دیروز قصر ریاست جمهورى افغانستان نیز به طالبان گفته بود که از جنگ و خشونت دست بکشند؛ وگرنه آنان نیز به سرنوشت ملا منصور مواجه خواهد شد.

وزارت امور خارجۀ امریکا ابراز امیدوارى کرده‌است که رهبر جدید طالبان، پیشنهاد مذاکرات صلح را قبول خواهد کرد.

مارک تونر افزوده‌است: «رهبر جدید طالبان براى حل منازعۀ جارى شانس گفت‌وگو دارد؛ ما امیدوار هستیم که موصوف از این شانس بهره ببرد.»

موصوف در پاسخ یک پرسش گفته است که ملا هیبت‌الله رهبر جدید طالبان، در لیست سیاه تروریستان امریکا نیست.

موصوف دربارۀ این‌که اگر ملا هیبت‌الله نیز از گفت‌وگوهای صلح انکار کند، آیا امریکا او را نیز هدف قرار خواهد داد؟ گفت که این را پیشبینى کرده نمى‌تواند.

پیش‌از این، بارک اوباما رییس‌جمهور امریکا گفته بود در هر جا که از سوى هر کس منافع ملى آنان با ضرر مواجه و یا تهدید شوند، آنان آن‌جا حملات انجام داده می‌توانند.