.
.
.

نیکولسن: پس‌از مرگ رهبر طالبان گفت‌وگو‌های صلح افغانستان شتاب خواهد گرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

فرمانده ماموریت حمایت قاطع در افغانستان می‌گوید که با کشته‌شدن ملا اختر منصور، رهبر پشین طالبان، روند گفت‌وگو‌های صلح شتاب خواهد گرفت. جنرال جان نیکولسن در سفرش به کندز می‌گوید که ملا اختر منصور همواره مانعی در برابر گفت‌وگو‌های صلح بود.

به گزارش طلوع نیوز، فرمانده ماموریت حمایت قاطع در افغانستان کشته‌شدن ملا اختر منصور را دستاورد بزرگی برای جهانیان و مردم افغانستان می‌داند و می‌گوید که با کشته‌شدن ملا منصور روند گفت‌وگو‌های صلح شتاب خواهد گرفت.

جنرال جان نیکولسن، فرمانده ماموریت حمایت قاطع در افغانستان، می‌گوید: «کشته‌شدن منصور تأثیر منهدم‌کننده بر دشمن خواهد داشت. این قدم مثبت در روند صلح است. ملا منصور مانعی در برابر صلح بود. با آن‌که به وی فرصت صلح داده شد، رییس‌جمهورغنی در گفت‌وگوهای چهارجانبه نیز از او خواست که به روند صلح بپیوندد، اما وی روند صلح را رد کرد.»

جنرال جان نیکولسن می‌گوید که نگرانی‌هایی وجود دارند که طالبان بار دیگر حمله‌های گستردۀ شان را بر شهر کندز آغاز خواهند کرد.

نیکولسن می‌افزاید که نیروهای دولتی در مقایسه با سال‌های پیش بهتر بسیج شده‌اند و نخواهند گذاشت که طالبان بار دیگر بر کندز تسلط یابند. وی می‌گوید که نیروهای خارجی در کنار نیروهای دولتی در کار مبارزه با هراس‌افگنی ایستاده استند.

جنرال جان نیکولسن می‌گوید: «همان‌گونه که درگذشته وعده داده بوديم که کندز بار ديگر سقوط نخواهد کرد و ما در کنار مردم و نيروهاى امنيتى خواهیم ایستاد، در عمل نیز نشان داده‌ايم که ما اين‌جا هستيم و به همکارى‌هاى مان ادامه می‌دهيم و در هر وضعی کنارمردم ايستاده‌ایم.»

در همین حال والی کندز می‌گوید که پس از این طالبان ناتوان خواهند شد. او به طالبان هشدار می‌دهد که اگر به روند صلح نپیوندند، نابود می‌شوند.

اسدالله عمرخیل، والی کندز می‌گوید: «پس‌از این طالبان توان نبرد بزرگی را نخواهد داشت و ما برای‌شان هشدار می‌دهیم که اگر به روند صلح نپیوندند در نبرد با نظامیان کشور نابود خواهند شد.»

والی کندز می‌گوید که در سقوط کندز در سال گذشته ساز و برگ‌های بزرگی نيروهاى امنيتى به‌شمول ۵۶ تانک هاموى به‌دست طالبان افتاده‌اند که نيروهاى ناتو در نابودسازی آن‌ها بايد با نیروهای دولتی همکارى کنند، زیرا این ساز و برگ‌های نظامی بزرگ‌ترين تهديد دربرابر امنيت کندز استند.