.
.
.

2 شهروند افغان در ایتالیا دستگیر شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مقام‌های پولیس ایتالیا می‌گویند که در تلفون‌های این دو شهروند افغانستان نوارهای تصویری تبلیغات طالبان و نیز نوار جنگ‌افزارها استند؛ بنا بر این آنان را به اتهام دست‌داشتن در هراس‌افگنی بازداشت کرده‌اند.

این مقام‌ها می‌افزایند که در این تلفون‌ها عکس‌هایی از بخش‌های مهم شهرهای لندن، پاریس و روم نیز دیده شده‌اند.

به گزارش طلوع نیوز، حکیم ناصری، ۲۳ ساله در محل اقامت پناه‌جویان در شهر «باری» ایتالیا، و گلستان احمدزی، ۲۹ ساله در شهر جنوبی فوگیای ایتالیا بازداشت شده‌اند.

مقام‌های پولیس و دادستانی ایتالیا می‌گویند که این دو شهروند افغانستان برای انجام حمله هراس‌افگنانه آمادگی می‌گرفتند، اما احتمال انجام این حمله در آینده نزدیک نمی‌رفت.

جوزپه ولپ، دادستان ایتالیایی می‌گوید: «همان‌گونه که همه می‌دانید یک عملیات عالی پولیس در هماهنگی با دادستانی شهر باری انجام شد. بررسی این عملیات از سوی همکار ما «روبرتو روسی» رهبری شد و سرانجام به صدور حکم بازداشت پنج تن انجامید. شماری این افراد به دست‌داشتن با هراس‌افگنان جهانی و شماری دیگر به دست‌داشتن در قاچاق غیرقانونی مهاجران متهم شده‌اند.»

این مقام‌ها می‌افزایند که به دنبال بازداشت سه مظنون دیگر نیز استند، اما ممکن است دو تن آنان به افغانستان بازگشته باشند.

جوزپه ولپ می‌گوید: «هنگامی که مواد به‌دست‌آمده از تلفون‌های همراه این افراد بررسی شدند؛ عکس‌هایی از بندر و میدان هوایی شهر باری، بندر لندن، فروشگاه‌ها و مرکزهای خرید دریافتیم. این عکس‌ها همانند عکس‌های که گردشگران می‌گیرند معمولی نیستند و یک معنای متفاوت را می‌رساند و آن ارزیابی هدف‌های حساس است.»

از آغاز سال روان میلادی تا کنون در چندین کشور دیگر اروپایی از بازداشت پناه‌جویان به دست‌داشتن در هراس‌افگنی خبر داده‌اند؛ اما این نخستین‌باری است که گروهی از پناه‌جویان از افغانستان به انجام حمله‌های هراس‌افگنانه متهم و بازداشت می‌شوند.