.
.
.

مذاکرات حزب اسلامی و دولت افغانستان به نتیجه مثبتی منتهی می شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مشاور رئیس جمهورغنی گفته است، مذاکرات صلح بین حزب اسلامی حکمتیار و دولت، راه را برای مذاکرات سایر گروه‌های مخالف باز خواهد کرد.

همایون جریر که داماد گلبدین حکمتیار نیز می باشد، با تاکید بر این که به عنوان مشاور رئیس جمهوری و مشاور شورای عالی صلح در مذاکرات شرکت داشته، گفت که مذاکرات دیروز "با روحیه بسیار مثبت" آغاز شد.

او گفت: «حزب اسلامی مثل طالبان یکی از گروه‌های مخالف مسلح بود که فعلا آمادگی‌اش را اعلام کرده برای آغاز تفاهم و مذاکره با دولت. این امر قطعا موثر است و بر مواضع گروه‌های خرد و بزرگ دیگری که فعلا علیه دولت در جبهه جنگ نظامی هستند، تاثیر خواهد گذاشت.»

به گزارش خبرگزاری آوا افغان، مشاور اشرف غنی گفت که درخواست‌هایی که نمایندگان حزب اسلامی مطرح کرده‌اند، قابل بحث هستند، اما چندان "دشوار نیستند."

او جزئیات این درخواست‌ها را فاش نکرد، اما گفت که این مذاکرات در پی چند دور گفت‌وگو "به نتیجه مثبتی منتهی خواهد شد".

جریر افزود که تفاوت مذاکرات اخیر نمایندگان حزب اسلامی با مذاکرات گذشته این گروه با دولت در آن است که این حزب اخیرا به صورت رسمی برای آغاز گفت‌وگوی صلح با دولت ابراز تمایل کرده و نمایندگان آن هم از صلاحیت لازم گفت‌وگو برخوردارند.

نمایندگان حزب اسلامی در زمان ریاست جمهوری حامد کرزای هم بارها به کابل سفر و با مقام‌های دولتی گفت‌وگو کردند، اما به نتیجه چندانی دست نیافتند.

جریر گفت که در حال حاضر نمایندگان حزب اسلامی "مهمان" شورای عالی صلح هستند و گفت‌وگوهای آن‌ها با دولت هفته آینده از سر گرفته خواهد شد.

حزب اسلامی از گروه‌های شورشی است که در حال جنگ مسلحانه با دولت افغانستان است، اما در مقایسه با گروه طالبان فعالیت محدودی دارد.

گفتنی است که بیشتر اعضای این حزب سال‌ها پیش به دولت پیوسته و در عرصه سیاسی فعالند و دارای سمت‌های مهم دولتی هستند.