افغانستان بین ۱۶۸ کشور، سومین کشور فاسد جهان شناخته شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

منابع افغان روز چهارشنبه 27 ژانویه اعلام کردند که آخرین گزارش در باره میزان ‌بندی فساداداری در سطح جهان نشان می‌‍دهد، افغانستان هنوز یکی از سه کشور فاسد در سطح جهان و همچنان فاسدترین کشور در سطح منطقه ‌است.

سیداکرام افضلی، رییس دیده بان شفافیت افغانستان امروز در کنفرانس خبری گفت: نهاد شفافیت بین‌المللی در آلمان امروز گزارشی را از میزان فساد در سال ۲۰۱۵ در کشورهای جهان به نشر رسانید که افغانستان در جایگاه سوم با کشورهای کوریای شمالی و سومالیا در جمع سه فاسدترین کشور جهان قرار گرفته است.

افضلی افزود: با گذشت یک سال نه تنها افغانستان در امر مبارزه با فساداداری دستآوردی داشته بلکه یک امتیاز نسبت به سال ۲۰۱۴ کم آمده است.
افضلی این وضعیت را نگران کننده عنوان کرد و گفت که رهبران حکومت وحدت ملی برای آینده هم در این خصوص پلان ندارد.

وی با انتقاد از نهادهای نظارت کننده بر اعمال و کارکرد حکومت بیان داشت: نهادهای نظارت کننده از استقلالیت کامل برخوردار نیست و برای مبارزه جدی علیه فساداداری اراده قوی وجود ندارد.

افغانستان در حالی جزو سه کشور فساد جهان شناخته شده است که رهبران حکومت وحدت ملی در روزهای نخست ایجاد حکومت شان با شعار مبارزه با فساداداری کارشان را آغاز کردند.

دیده بان شفافیت افغانستان از حکومت وحدت ملی خواست که مبارزه علیه فساد را در سطخ اولویت های کاری خویش قرار بدهد.

این نهاد هشدار می دهد که اگر درعلیه فساد اداری جدی مبارزه نکند؛ ناامنی، بیکاری و فساد به اوج خود خواهد رسید.

به گزارش خبرگزاری جمهور، هر یک کشورهای پاکستان در جایگاه ۱۱۷، ایران در جایگاه ۱۳۰، چین در جایگاه ۸۳، تاجیکستان در جای‌گاه ۱۳۶، ازبکستان در جای‌گاه ۱۵۳ و ترکمنستان در جایگاه ۱۵۴ جهان از نظر فساداداری قرار دارند.

در همین حال؛ سازمان شفافیت بین‌الملل با آن‌که گفته هیچ کشوری بدون فساد در جهان وجود ندارد؛ اما پاکترین کشورهای جهان از این نقطه ‌نظر کشورهای دنمارک، سویدن و فنلند را معرفی کرده و در جمع کشورهای اسلامی نیز قطر با گرفتن جایگاه بیست دوم به عنوان پاک‌ترین کشور است.

در این گزارش ایالات متحدۀ امریکا در رده شانزدهمین کشور فاسد، در جایگاه خراب‌تر از بریتانیا و آلمان موقعیت دارد.

گفتنی است که افغانستان از چند سال به این سو جزو سه کشور فاسد در جهان شناخته شده است؛ اما تاکنون مقامات حکومتی در این خصوص هیچ راهکاری نداشته و هنوز هم جزو سه فاسد کشور دنیا قرار دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید