.
.
.

ساختمان جديد شوراى ملى افغانستان با حضور مودی افتتاح گرديد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ساختمان جديد مجلس شوراى ملى افغانستان که به کمک مالى هند ساخته شده است، روز جمعه 25 دسامبر از سوى رهبران دو کشور افتتاح گرديد.

سنگ تهداب (سنگ بنای) مجلس شوراى ملى جديد، بتاريخ 29 اوت 2005 ميلادى از سوى مرحوم محمدظاهرشاه باباى ملت (پادشاه سابق این کشور) و حامدکرزى رئيس جمهوری وقت و مان موهان سینگ صدراعظم آن وقت هند، طى مراسمى به زمین زده شد، مراحل کار طرح و ديزاين (طرح) آن، از سال 2005 آغاز و تا ماه اکتوبر 2009 ادامه يافت.

نخست‌وزیر هند در جریان گشایش ساختمان جدید پارلمان گفت که افتخار دارد در کنار افغانستان به کمک‌هایش در درازمدت ادامه دهد.
نخست وزیر هند بدون اینکه اسمی ببرد در سخنان افتتاحیه ساختمان جدید پارلمان افغانستان گفت افراد بسیاری وجود دارند که راضی به همکاری هند و افغانستان نیستند. حتی خواستند مانع گردند ولی مردم افغانستان به او و هندوستان اعتماد کردند و اکنون نتیجه همکاری را شاهد هستیم.

او تاکید کرد که هند به کمک افغانستان آمده نه به مسابقه و افغانستان بر اساس دید خودش تا کنون در مورد این کشور قضاوت کرده نه آنچه دیگران گفتند. او گفت که مردم افغانستان به تعهد هند شک نکردند و هند به خاطر بنیان‌گذاری آینده آمده نه برای به افزایش نبرد و برای تامین زندگی آمده نه به خاطر تخریب دیگران.

به گزارش خامه پرس، سخنان نخست‌وزیر هند در مورد همکاری و مسابقه در حالی‌ بیان می شود که چندی پیش پرویز مشرف، رئیس جمهوری پیشین پاکستان گفته بود هند و پاکستان در افغانستان جنگ نیابتی راه انداخته‌اند.

ناریندرا مودی تاکید کرد که برای تامین ثبات افغانستان به همکاری کشورهای منطقه و جامعۀ بین‌المللی نیاز است و برای اینکه جنگ افغانستان پایان یابد باید مراکز هراس‌افگنان نابود شود و پشتیبانان‌شان نیز از تمویل آنان دست بکشند.

این بلندترین مقام کشور هند گشایش ساختمان شورای ملی افغانستان را که با هزینۀ آن کشور ساخته شده یک تحفۀ کوچک برای افغانستان خوانده و آن را نماد تحکیم دوستی میان دو کشور عنوان کرد.

نخست‌وزیر هند تاکید کرد که مبارزۀ مردم افغانستان در سال‌های اخیر نه تنها به خاطر دفاع از کشورشان بل به برای ثبات جهان نیز بوده‌است.
نخست وزیر هند پس از پایان دیدار خود از کابل در راه بازگشت به کشورش در لاهور پاکستان توقف کوتاهی داشت و با نوازشریف نخست این کشور ملاقات کوتاهی انجام داد.

به نوشته خبرگزاری پژواک افغانستان، ساختمان جديد شوراى ملى که از آن، بعنوان بزرگترين گنبد آسيا نامبرده شده، يکی از پروژه ‌های عمدۀ هند در افغانستان به شمار ميرود که در نزديكى قصرآسيب ديدۀ دارالامان كابل در ساحۀ بالاتر(مساحت بیشتر) از 200 جريب زمين و به مصرف (هزینه) بيش از 220 ميليون دالر اعمار (ساخته) گرديده است.

اين ساختمان، طورى طرح ريزى گرديده است که جوابگوى نيازمندیهاى حال و آيندۀ افغانستان بوده و برای صد سال دیگر در نظر گرفته شده و پنج برابر شوراى ملى کنونى وسعت دارد. تالار ولسى جرگه (مجلس)، تالار براى مشرانوجرگه(نمایندگان)، سالون كنفرانس ها، دفاتر كارى براى نمايندگان، كتابخانه، سالون هاى غذاخورى و دفتر مطبوعاتى، از بخش هاى عمدۀ ساختمان جديد شوراى ملى است.

در مراسم افتتاحیه ساختمام جدید پارلمان، عبدالرووف ابراهيمى رئيس ولسى جرگه (رئیس مجلس) در سخنرانى خود گفت که ساختمان جديد شوراى ملى، بعنوان تحفۀ گرانبهاى مردم هندوستان براى افغانستان بوده که تجلى دوستى بى آلايش مردم هر دو کشور ميباشد، به شکل نماد همکارى هاى سخاوتمندانه هند در قلب آسيا درخشان و پايدار خواهد ماند.

وى علاوه کرد که اين ساختمان، علاوه بر زيبايى و عظمت، با جديدترين نورم هاى ادارى سازگار بوده، جوابگوى تمامى نيازمنديهاى شوراى ملى افغانستان در آينده ها نيز ميباشد.

ابراهيمى گفت: « ملت ما شاهد است که هند در طول تاريخ، در ديپلماسى خود همواره طرفدار دوام دوستى و همکارى بوده و سياست هاى صادقانه و عملى داشته است و مردم حق شناس افغانستان، همانگونه که سلحشور و دشمن ستيز است، در برابر دوستى ها احسان پذيربوده و همکارى هاى بى آلايش دوستان را هيچگاه فراموش نميکند».

گفتنى است که هند، با کمک بيش از دو ميليارد دالر در بخشهاى مختلف به افغانستان، بعد از امريکا، بريتانيا، جاپان و آلمان، پنجمين کشور بزرگ کمک کننده به افغانستان است.