.
.
.

رادیو داعش در افغانستان خبرنگاران را تهدید به مرگ کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رادیو صدای خلافت داعش در ولایت ننگرهار افغانستان، خبرنگاران را به مرگ تهدید کرده و آنها را واجب القتل می‌داند.

به گزارش خبرگزاری خامه پرس به نقل از رایو آشنای افغانستان، شماری از خبرنگاران با خودداری از افشای نام‌شان گفته‌اند که مجریان و گردانندگان رادیو صدای خلافت در گذشته در ننگرهار خبرنگار بوده و در مورد دست‌اندرکاران رسانه‌ ای ننگرهار معلومات کافی دارند.

بر بنیاد این گزارش، بیش از 50 خبرنگار رسانه‌های ملی و بین‌المللی در ننگرهار که به تهدیدهای امنیتی از سوی زورمندان، غاصبان زمین و مخالفان مسلح مواجه بودند، حالا با تهدید جدی از سوی داعش رو به رو هستند که بر کارشان نیز تاثیر منفی دارد.

شاه محمود شینواری خبرنگار رادیو آزادی وابسته به دولت آمریکا در ولایت ننگرهار و لغمان که در گذشته نیز مورد تهدید مخالفان بود و تهدید به مرگ شده ، گفته‌است که به تهدید گروه تندرو و ظالم دیگری رو به رو است.

در همین حال عطاءالله خوگیانی، سخنگوی والی ننگرهار گفته‌است اقداماتی را به خاطر محافظت از خبرنگاران و کارکنان رسانه‌ها روی دست گرفته‌اند.

رادیو داعش که از چندی پیش به این طرف در ولایت ننگرهار روی موج 90 اف‌ام فعالیت دارد جوانان را به پیوستن به داعش فرا می‌خواند و هم‌چنان به تبلیغات ضد دولت افغانستان می‌پردازد.

هرچند تا کنون محلی که این رادیو از آن‌‍جا به نشرات می‌پردازد مشخص نشده اما حاجی غالب، ولسوال ولسوالی اچین ننگرهار به رادیو آشنا گفته‌است که نشرات این رادیو در امتداد خط دیورند در مربوطات ولسوالی اچین می‌باشد و برای ردیابی‌اش اقدامات جدی صورت گرفته‌است. گفتنی است که خط دیوراند، خط مرزی فعلی بین افغانستان و پاکستان است که مورد مناقشه دو کشور است. آفغانستان آنرا به رسمیت نمی شناسد و آنرا از میراث های غیر مشروع استعمار بریتانیا می شمارد در صورتی که پاکستان خواهان به رسمیت شناختن آن است.

این در حالیست که روز گذشته مجلس سنای افغانستان نیز با نگرانی از این مسئله از حکومت خواهان اقدام جدی برای قطع نشرات این رایو در ننگرهار گردید.