فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • تعهد واشینگتن برای ساخت یک نیروی هوائی مقتدر افغان

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  اشتون کارتر وزیر دفاع امریکا در سفر روز جمعه 18 دسامبر خود به افغانستان، از پشتیبانی نیروهای هوای افغان اطمینان داده و گفت که نیروهای امریکایی در نبردها ازنیروهای افغانستان را حمایت خواهند کرد.

  وزیر دفاع ایالات متحده امریکا در یک نشست خبری همراه با سرپرست وزارت دفاع ملی افغانستان در پایگاه نظامی نیروهای امریکایی در حومه شهر جلال آباد مرکز ولایت ننگرهار این کشور گفت که سال آینده نیروهای دولتی افغانستان روزهای پر چالشی خواهند داشت و طالبان و گروه های هراس افگن دیگر، تلاش خواهند کرد تا برای خودشان جغرافیای معینی بسازند.

  وی می افزاید که نیروهایی امریکایی در کنار نیروهای افغان با این گروه ها مبارزه خواهند کرد.

  اشتون کارتر وزیر دفاع امریکا گفت:" نیروهای امریکایی درعملیات های هوایی نیروهای افغان را حمایت خواهند کرد، اما نه به اندازه گذشته، این یک بخشی از برنامه ما است تا نیروهای امنیتی افغان راسا بتوانند خود در عملیات هوایی نقش داشته باشند. چیزی که ما آرزو داشتیم برنامه توانمند سازی نیروهای هوایی افغان بود که باید پیش از این انجام میدادیم، این برنامه جریان دارد و تا یک سال دیگر تکمیل خواهد شد و این برنامه برای این مهم است تا افغانستان یک نیرو هوایی مستقل داشته باشد."

  با این حال وزیر دفاع امریکا از افزایش نبرد نیروهای دولتی با هراس افگنان در سال آینده هشدار می دهد.

  به گزارش طلوع نیوز افغانستان، آقای کارتر گفت:" ما پیش بینی می کنیم که سال آینده نیز نبردها افزایش می یابند، اما دلیل اینکه من با سرپرست وزارت دفاع گفتگو کردم این است که مطمین شویم که در سال آینده و سال های پیش رو نیروهای دولتی نیرومند شوند و از خودشان نیروی هوایی داشته باشند و از خودشان دستگاه اطلاعاتی نیرومندی داشته باشند."

  سرپرست وزارت دفاع ملی از اراده ی حکومت برای نابودی داعش سخن می گوید و تاکید می کند که داعش بخشی از فعالیت استخباراتی در ولایت ننگرهار است.

  معصوم استانکزی سرپرست وزارت دفاع ملی افغانستان گفت:" در بخش تجهیزات شاید ما کمبود داشته باشیم، اما هیچ گونه شواهدی وجود ندارد که اراده وجود نداشته باشد. داعش بخشی از تبلیغات است که میخواهند روی روحیه مردم تاثیرات منفی داشته باشد. داعش از کجا تمویل می شود؟ مردم ننگرهار به خوبی می دانند که داعش از کجا تمویل می شوند و از کجا کاروان شان فرستاده می شود."

  پیش از این جان کمپل فرماندۀ کل نیروهای حمایت قاطع در افغانستان از همکاری جنگجویان خارجی از سوریه و عراق با گروه های که درافغانستان با داعش یکجا شده اند ابراز نگرانی کرده بود.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران