فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • افغانستان به عضویت کامل سازمان تجارت جهانی درآمد

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  در دهمین نشست وزیران عضو سازمان تجارت جهانی، کشور افغانستان به عضویت کامل این سازمان درآمد.

  این کنفرانس از تاریخ 15 الی 17 دسامبر در شهر نایروبی، پایتخت کنیا برگزار شد و افغانستان درخواست برای عضویت کامل در سازمان تجارت جهانی را یازده سال پیش مطرح کرده بود. در این سازمان که دارای 166 کشور عضو بود دو عضو دیگر که یکی افغانستان و دیگری لیبریا بود اضافه شدند.

  ایران سخت در تلاش است که به عضویت این سازمان جهانی در آید اما تاکنون موفقیتی در این خصوص به دست نیاورده است، گرچه وزیر صنعت، تجارت، معدن و تجارت خود را برای شرکت در این کنفرانس نیز اعزام کرده بود.

  پیش از اعلام رسمی عضویت افغانستان در سازمان تجارت جهانی، محمد خان رحمانی، معاون اول ریاست اجرایی حکومت این کشور در سخنانی این تصمیم اعضای سازمان را "تاریخی" خواند و گفت که عضویت در سازمان تجارت جهانی "بخشی از اهداف استراتژیک افغانستان برای رسیدن به صلح و ثبات اقتصادی" بود.

  او گفت که عضویت افغانستان در سازمان تجارت جهانی به رشد سرمایه‌ گذاری در این کشور کمک می‌کند. آقای رحمانی همچنین گفت که با فراهم شدن زمینه کار برای مردم افغانستان، بخصوص زنان و جوانان، می‌توان از گسترش تروریسم در این کشور جلوگیری کرد.

  سازمان تجارت جهانی به افغانستان 5 سال وقت داده است تا تمام قوانین خود را مطابق با معیارهای این سازمان ساخته و هماهنگ کند.

  افغانستان که پیش از این به عنوان عضو ناظر در سازمان تجارت جهانی حضور داشت، روز پنجشنبه 17 دسامبر رسما به عنوان عضو کامل این سازمان شناخته شد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران