.
.
.

فرمانده آمریکایی در کابل: داعش در تلاش ایجاد مرکز خود در ننگرهار است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جنرال کمپبل قوماندان عمومى (فرمانده) نيروهاى امريکا و ناتو در افغانستان مى گويد که گروه مسلح داعش، تلاش دارد تا در ولايت ننگرهار، به سطح منطقه براى خود مرکز ايجاد نمايد.

جنرال جان کمپبل در مصاحبۀ ويژه با آژانس (اى پى) امريکا گفته است که بعد از عراق و سوريه، شمار زيادى از جنگجويان خارجى، در شرق افغانستان به گرو داعش پيوسته اند.

به گفتۀ وى، شواهدى به دست آمده است که نشان می دهد اعضا و حاميان گروه داعش، در ولایت ننگرهار تلاش مى ورزند تا با سران اين گروه در سوريه و عراق تماس برقرار نمايند.

قوماندان عمومى (فرمانده) نيروهاى ناتو در افغانستان افزوده است که افراد مسلح اين گروه، اصلاً طالبان سابق افغان و پاکستانى تشکیل شده اند.

به گزارش خبرگزاری پژواک افغانستان، جنرال کمپبل گفته است که مقامات افغان نيز پذيرفته اند که گروه موسوم به داعش، در برخى مناطق سرحدى (مرزی) ننگرهار و همچنان به شمول زابل و غزنى و در برخى ولايات جنوبى فعال است.

به قرار گفته وى، شمار افراد مسلح اين گروه معلوم نيست؛ اما افراد وابسته به اين گروه مى خواهند در سوريه و عراق نيز حامى داشته باشند.

قوماندان ناتو گفته است که افراد مسلح اين گروه در افغانستان، تاکنون توانايى حمله بر امريکا و اروپا را ندارند، اما چنين تصميمى دارند و آنها اين سخن را به صراحت ذکر کرده اند.

به گفتۀ ژنرال مذکور، داعش تصميم دارد تا شهر جلال آباد مرکز ننگرهار را به مرکز منطقوى خود مبدل نمايد و از همين جا به مناطق ديگر فعاليت هاى خود را گسترش دهند.

جنرال کمپبل گفته است که اين سخن ناخوشايند نيست که در برخى مناطق، طالبان و افراد مسلح داعش، باهم درگير مى شوند.

شايان ذکر است که حکومت افغانستان نيز گروه داعش را براى امنيت يک چالش عنوان کرده؛ اما مى گويد که نيروهاى امنيتى افغان، توانايى سرکوب اين گروه را دارند.

تواب غورځنگ سخنگوى شوراى امنيت ملى افغانستان، به پژواک گفته است که داعش، گروه دهشت افگن است که حاکميت هيچ ملت را نمى پذيرد؛ در مقابل اين گروه، بايد همه کشورهاى منطقه مبارزۀ مشترک نمايند.

نامبرده علاوه نموده است: "داعش پديده يى است که از بيرون بر افغانها تحميل گرديده و ما به نيابت همه منطقه با آن درگيراستيم؛ ما در هلمند، فراه و ننگرهار، گروه داعش و افراد کليدى آنها را سرکوب کرديم و هنوزهم در مقابل آنها جنگ ادامه دارد."

به گفته غورځنگ، داعش براى امنيت ملى افغانستان يک تهديد استراتيژيک است و نيروهاى دفاعى و امنيتى افغانستان، برضد آنها شجاعانه مبارزه مى نمايند.

در اقدامی دیگر، سفیرپادشاهی سعودی در کابل، روز سه شنبه در دیدار با وزیر خارجه افغانستان رسما از این کشور خواست که برای مقابله با تروریسم به «ائتلاف اسلامی ضد تروريزم» که تحت رهبری این کشور ایجاد گردیده، بپیوندد.