.
.
.

هند چهار فروند هلیکوپتر نظامی به افغانستان تحویل می دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

منابع خبری افغام روز شنبه 7 نوامبر خبر دادند که هند آماده است تا چهار فروند هلیکوپتر نظامی در اختیار افغانستان قرار دهد.منابع نظامی هند می گویند این هلیکوپتر از نوع (آی-25) و ساخت روسیه است .

به گزارش خبرگزاری افغانی باختر، خبر فروش این هلیکوپتر ها از سوی هند به افغانستان درحالی منتشر میشود که قراراست محمد حنیف اتمر مشارو امنیت ملی افغانستان امروز وارد دهلی شود تا با مقامات هندی روی مبارزه علیه تروریزم وتجهیز نیروهای امنیتی کشور بخصوص بخش هوایی آن بحث کند.

آگاهان سیاسی در رابطه به معامله اخیر میان کابل ودهلی میگوید: «افغانستان پیشتر نیز با هدف دریافت تجهیزات نظامی به هند مراجعه کرده بود اما با آنکه دولت هند دراین خصوص چراغ سبز نشان دادند بعداً از برخی تعهدات شان کوتاه آمدند.

هند اولین کشوری بود که در زمان حامد کرزی با دولت افغانستان پیمان امنیتی امضا کرد. اين كشور همچنین پنجمین کشور عمده کمک کننده با افغانستان است کمک های که بیشتر در زمینه آموزش و پرورش ، ظرفیت سازی نهادهای امنیتی وساخت زیر بنا بوده است.اما کمک های دهلی نو در زمینه تسلیحاتی بسیار محدود بود .

هند پیش از این چند فروند هلیکوپتر های سبک را دراختیار افغانستان قرار داده بودو این هلیکوپترها می تواند در مناطق مسکونی در برابر تروریست های مسلح مورد استفاده قرار گیرد.

طبق این گزارش ازهلیکوپتر های جدید نوع (آی-25) نیز میتوان در مبارزه علیه طالبان ودیگر گروه های تروریستی استفاده کرد.