.
.
.

طالبان مناطق مرزی افغانستان با تاجیکستان را تصرف کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شبه‌نظامیان گروه اسلامگرای طالبان، مناطق زلزله زده افغانستان هم مرز با تاجیکستان را تصرف کردند. این تحول پس از چند رشته درگیری با نیروهای ارتش افغانستان حاصل شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، شش نیروی امنیتی افغان در این درگیری‌ها کشته شدند.

بنا بر این گزارش، سخنگوی ولایت تخار در شمال افغانستان می‌گوید شبه‌نظامیان طالبان بعد از این حملات، توانستند کنترل منطقه «درقد» را به دست بگیرند.

این عملیات طالبان بعد از زلزله شدید در بدخشان روی داده است. طالبان سه شنبه ۲۷ اکتبر از نیروهای امدادی خواسته بود در امنیت کامل به وظیفه خود بپردازند. با این وجود در روزهای اخیر شبه نظامیان طالبان با همکاری برخی گروه‌های ناراضی دیگر، بر فعالیت نظامی خود در افغانستان به ویژه در مناطق شمال این کشور افزوده‌اند.

زلزله اخیر با قدرت ۷.۷ دهم درجه در مقیاس ریشتر، مناطقی از افغانستان، پاکستان و هند را دوشنبه ۲۶ اکتبر لرزاند.

شبه‌نظامیان طالبان اوایل اکتبر در حمله‌ای چند ساعته به شهر قندوز موفق به تصرف کامل این شهر شده بودند. اما کنترل شبه‌نظامیان بر این شهر سه روز بیشتر طول نکشید.

تحرکات اخیر طالبان باعث شد که آمریکا و بریتانیا اعلام کنند که شمای از نیروهایشان را در سال ۲۰۱۶ در افغانستان نگاه خواهند داشت. این در حالی است که پیشتر اعلام شده بود تا پایان سل ۲۰۱۵ نیروهای خارجی از افغانستان خارج خواهند شد.

سال ۲۰۰۱ ائتلاف بین‌الملل به رهبری آمریکا با حمله به افغانستان، حکومت طالبان را که آن هنگام بر تمام این کشور مسلط شده بود، برانداخت.