.
.
.

طالبان افغانستان عقب‌نشینی خود را از شهر قندوز اعلام کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

گروه شبه‌نظامیان طالبان افغانستان، سه‌شنبه ۱۳ اکتبر، عقب‌نشینی خود را از شهر قندوز اعلام کرد. اما درگیری در مناطق دیگر کشور همچنان ادامه دارد و نیروهای دولتی در تلاشند اتوبانی را که کابل پایتخت افغانستان را به مناطق جنوبی مرتبط می‌کند، بازگشایی کنند.

از سال گذشته پس از خروج بخش اعظم نیروهای خارجی از افغانستان، شبه‌نظامیان طالبان حملات خود را به کابل و مناطق دیگر شدت بخشیدند. اواخر ماه گذشته شبه‌نظامیان در حمله‌ای بزرگ موفق شدند شهر قندوز را تصرف کنند.

با وجود این که تصرف کامل شهر قندوز توسط طالبان تنها سه روز به طول انجامید، اما درگیری میان شبه‌نظامیان تندرو و نیروهای دولتی حدود دو هفته طول کشید؛ مساله‌ای که باعث شد ده‌ها تن از شاکنان به مناطق مجاور فرار کنند.

در حالی که نیروهای دولتی به تدریج کنترل شهر قندوز را باز پس گرفتند، درگیری در شهر غزنه که در جنوب کابل در اتوبان مرتبط کننده پایتخت با شهر قندرها در جنوب واقع است، شدت گرفت.

نیروهای امنیتی افغانستان دوشنبه در مقابل حمله صدها تن از شبه‌نظامیان طالبان به غزنه ایستادگی کردند. اما درگیری‌ها در روستاهای مجاور ادامه یافت و این مساله باعث شد اتوبان بسته شود. همچنین بسیاری از ساکنان در مناطق خود محاصره شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، گروه طالبان که حمله سال ۲۰۱ ائتلاف بین‌الملل به رهبری آمریکا باعث سرنگونی نظامش در افغانستان شد، عقب‌نشینی از قندوز به معنی شکست نیست.

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی طالبان گفت: «به مردم و جهان اطمینان می‌دهیم که ما می‌توانیم کنترل شهر را باز پس بگیریم.»

محمد قاسم جنگلباغ فرمانده پلیس قندوز گفت که مرکز شهر به طور کامل از حضور شبه‌نظامیان طالبان پاکسازی شده و ساکنان می‌توانند به خانه‌های خود بازگردند.