.
.
.

شبکه حقانی از انتخاب ملا اختر برای رهبری طالبان حمایت کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

گروه طالبان روز یکشنبه 2 آگوست در بیانیه اعلام کرد، جلال‌الدین حقانی، رهبر شبکه حقانی است از انتصاب ملا اختر محمد منصور به عنوان رهبر جدید گروه طالبان حمایت کرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه در این بیانیه که به زبان انگلیسی در سایت طالبان افغانستان منتشر شده، جلال الدین حقانی اعلام کرده است: «ما مطمئن هستیم که رهبر جدید، ملا اختر محمد منصور با تبادل نظرها و بررسی‌های انجام گرفته تعیین شده و از مشروعیت بالایی برخوردار است».

حقانی نیروهای طالبان را به «اطاعت» از ملا اختر منصور فراخوانده است.

یک روز پس از اعلام خبر مرگ ملا عمر، رهبر سابق گروه طالبان؛ ملامنصور، معاون وی به عنوان رهبر جدید این گروه اعلام شد.

ملا اختر محمد منصور در زمان ملاعمر، رهبر سابق گروه طالبان بازوی اصلی وی و فرد شماره دو طالبان بود؛ اما انتخاب وی به عنوان رهبر این گروه با استقبال همه اعضای طالبان روبه رو نشد.عده‌ای از افراد گروه طالبان طرفدار جانشینی ملا یعقوب، پسر ملاعمر هستند و نیز به رابطه ملا منصور با پاکستان نیز انتقاداتی دارند.

روز شنبه ملا اختر محمد منصور در اولین پیام صوتی خود پس از انتخابش برای رهبری، طالبان، اعضای این گروه را به «اتحاد» دعوت کرد

وی در این پیام بر ادامه «جهاد» تا استقرار «نظام اسلامی» در کشور افغانستان تاکید کرد.

طالبان روز جمعه 31 ژوئیه با انتشار اعلامیه ای، ملا اختر محمد منصور را بعنوان جانشین ملا عمر انتخاب و رسما به عنوان "امیر المٶمنین" به او بیعت کردند.

در اعلامیه طالبان که در سایت اینترنتی این گروه منتشر شده گفته شده که طالبان همچنین ملا هیبت الله آخند زاده، رئیس دادگاه رژیم طالبان و سراج الدین حقانی، رهبر شبکه حقانی را بعنوان معاونان ملا اختر منصور انتخاب کرده اند.