.
.
.

رهبر جدید طالبان در اولین پیام خود بر ادامه جهاد تاکید کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ملا اختر محمد رهبر جدید طالبان در اولین پیام صوتی خود ضمن تاکید بر ادمه «جهاد»، خواستار وحدت میان اعضای طالبان شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ملا اختر در این پیام گفت:« اگر ما متحد باشیم دشمنان ما قادر به شکست ما نخواهند بود».

این در حالی است که طی چند روز گذشته برخی گزارش ها از مخالفت نزدیکان ملاعمر با انتخاب ملا اختر به عنوان رهبر جدید طالبان خبر داده اند.

بر اساس این گزارش ملا اختر در پیام صوتی خود مسئله مذاکرات برای صلح را «تبلیغات دشمنان» خوانده و تاکید کرده که طالبان تا استقرار یک «نظام اسلامی» به «جهاد» در افغانستان ادامه خواهد داد.

وی در بخش دیگری از پیام خود گفته است، هر تصمیم جدید او در چارچوب "شریعت" خواهد بود.

ملا اختر تاکید کرد که هر روند اساسی در آينده کاملا در پرتو شریعت اسلامی به پیش برده خواهد شد. اگر جهاد با شمشیر باشد، اگر از طریق گفت‌وگو به منزل رسیدیم یا از طریق دعوت، همه‌ در چارچوب شریعت خواهد بود.»

اختر محمد منصور، برای سالیان متمادی معاون ملا عمر بوده است. هفته گذشته گروه طالبان پس از تایید مرگ ملا عمر، در نشستی ملا وی را به عنوان رهبر جدید خود انتخاب کردند.

از سوی دیگر قرار بود که دور دوم گفت‌وگوهای صلح میان دولت افغانستان و طالبان در اواخر ماه ژوئیه یا اوایل اوت امسال برگزار شود اما با تحولات جدید سرنوشت این گفت‌وگوها روشن نیست.

موقعیت و جایگاه ملا اخترمحمد در میان گروه طالبان

وحید مژده کارشناس مسائل سیاسی و طالبان به خبرگزاری جمهور افغانستان گفته است:« ملا اخترمحمد منصور پس از زندانی شدن ملا عبدالغنی برادر در سال 2010 بعنوان مهمترین چهره طالبان پس از ملا محمدعمر مطرح شد. ملااختر در کنار مبارزه مسلحانه در برابر دولت افغانستان، معتقد به گفت وگوهای سیاسی و مذاکره با دولت افغانستان است. ملاختر در تشکیل گروه سیاسی طالبان و هیئت مذاکره کننده این گروه در قطر نقش پررنگی داشته و مذاکره کنندگان طالبان در قطر را رهبری می کرده است.

کارشناس امور طالبان می افزاید:« شورای رهبری طالبان به احتمال زیاد، از وفات ملامحمدعمر خبر داشته اند زیرا پس از علنی شدن مرگ او، واکنش خاصی از خود نشان ندادند و هیچ اعتراضی به ملا اخترمحمد منصور نکردند که چرا سرخود، اعلامیه های منتسب به ملاعمر را صادر می کرده است. این نشان می دهد که بعد از فوت ملاعمر در میان شورای رهبری طالبان، آمادگی و اتفاق نظر وجود داشته است».
آقای مژده ادامه می دهد:« دو سال قبل، ملا ذاکر از سران طالبان طی مکتوبی، کنایتاً نوشته بود که ملا محمدعمر بندی(بازداشت) است.

وحید مژده به خبرگزاری جمهورنیوز گفته است که ملا محمدعمر در سالهای اخیر زندگی اش، تحت حفاظت یک گروه خاص از محافظین خود تحت سرپرستی قومندان جبار بوده است. نزدیکان ملاعمر می گویند که وی وصیت کرده بود که نماز جنازه اش را ملاعبدالحکیم بخواند؛ اما نظامیان پاکستانی، ملاعبدالحکیم را بازداشت و سپس شدیداً شکنجه کرده اند. ملاعبدالحکیم، رئیس دارالافتای طالبان می باشد که هنوز در بازداشت پاکستانی ها به سر می برد.

پس از علنی شدن مرگ ملاعمر، اختلافات بر سر جانشینی وی و اجماع طالبان بر سر رهبری ملا اختر بالا گرفته است. اکثر اعضای شورای رهبری گروه طالبان ملااختر را به جانشینی ملاعمر برگزیده اند اما لایه های میانی و تعداد زیادی از جنگجویان این گروه، نه تنها رهبری ملا اخترمحمد منصور را نمی پذیرند بلکه او را عملاً قاتل رهبر خود می پندارند.

در این میان به نظر می رسد که نقش دولت و سازمان استخباراتی پاکستان بسیار پررنگ و پیچیده خواهد بود؛ مخصوصا اینکه پاکستان دومین دور گفتگوهای صلح که قرار بود امروز در پاکستان بین حکومت افغانستان و طالبان برگزار شود را لغو کرده است.