.
.
.

حزب اسلامی حکمتیار حمایت از گروه داعش را رد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:


حزب اسلامی گلبدین حکمتیار بگومگوها در مورد اینکه از گروه داعش در افغانستان حمایت کرده‌اند را رد می‌کند.

پیش از این رسانه‌ها اعلامیه‌ ای را از آدرس حزب اسلامی به نشر رسانیدند که نشان می ‌داد این حزب حمایتش را از گروه داعش اعلام کرده‌است.

در اعلامیه مذکور آمده بود که در صورت درگیری‌ها میان گروه داعش و طالبان این حزب از داعش پشتیبانی خواهد کرد.

به گزارش رسانه های کابل، اما اکنون هارون زرغون، سخنگوی حزب اسلامی حکمتیار می‌گوید که اعلامیۀ پخش‌شده در مورد حمایت این حزب از گروه داعش جعلی و ساختگی است.

او گفته‌است:" این درست نیست. هیچ‌کدام ما به خاطر پشتی‌بانی از گروه داعش در افغانستان در برابر طالبان بیانیه‌ ای نشر نکرده‌ایم".

این در حالیست که اعلامیۀ نشرشده واکنش‌های شدید حکومت، مردم و شورای ملی افغانستان را برانگیخته‌ است.

اعضای مجلس نمایند‌گان و مجلس سنای افغانستان پس از آنکه اعلامیه از آدرس حزب اسلامی حکمتیار به نشر رسید به شدت از آن انتقاد کردند.

هم‌چنان دولت وزیری، سخنگوی وزارت دفاع ملی گفت که تمام هراس‌افگنان دشمنان افغانان هستند و در صورتی که حزب اسلامی از داعش حمایت کند شامل این گروه‌ها خواهد بود، چون نیروهای امنیتی هر گروهی را که به امنیت افغانستان تهدید ایجاد کند سرکوب می‌کنند.

حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار در جهاد افغانستان سهم داشت و پس از ایجاد جنگ‌های داخلی بسیاری‌ها حکمتیار را متهم به دامن‌ زدن این جنگ‌ها کردند. این گروه پس از حضور نیروهای خارجی در افغانستان در سال 2001 تا کنون به یکی از گروه‌های مخالف مسلح ضد دولت و نیروهای خارجی تبدیل شده‌است.