.
.
.

اشرف غنی از مذاکره با طالبان دفاع کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان ، گفتگوی های مستقیم صلح با نمایندگان طالبان را که هفته گذشته انجام شد ، دستاورد بزرگی طی چهارده سال اخیر خواند.

آقای غنی که در یک نشست خبری در کابل سخن می گفت، یک بار دیگر از تعهد حکومت وحدت ملی برای برقراری صلح پایدار و با عزت سخن راند.

به گزارش خبرگزاری جمهور، وی که بعد از اشتراک در نشست سران سازمان همکاری های شانگهای که در شهر افا روسیه برگذار شده بود در یک نشست خبری حضور یافت و گفت: "مردم افغانستان خواستار صلح پایدار و باعزت هستند".

او گفت که این نشست فرصت خوبی برای افغانستان بود تا موقف (موضع) کشور را در رابطه با مسایل منطقه با سران این سازمان بازگو شود.

وی با بیان این مطلب که کشورهای منطقه در مبارزه علیه گروه های تروریستی آهسته عمل می کنند تصریح کرد: "مبارزه علیه داعش نیازمند اقدام مشترک است".

او با اشاره به سخنان تازه رئیس جمهوری روسیه که گفته است داعش شاخه هایش را در افغانستان گسترش داده افزود: "شورشیان داعش از دیگر کشورها به افغانستان می آیند".

آقای غنی عنوان کرد: " نکته اول این است که داعش از افغانستان به جای دیگر سرایت نمی کند. داعش از دیگر نقاط به افغانستان سرایت می کند. بر اساس تخمین نماینده خاص روسیه، حداقل 1500 روس عضو گروه داعش اند. در حالی که سازمان های تروریستی به سرعت شکل خود را تغییر می دهند و پوست های خود را مانند "مار" عوض می کنند، حکومت ها بسیار بطی (آهسته) حرکت می کنند. تاکید عمده ما اینست که حکومت ها انسجام پیدا کنند، به طور مشترک اقدام کنیم و مشترکاً به پیش برویم."

این گفته ها در حالی مطرح می شود که بر اساس معلومات نهادهای امنیتی افغانستان در جریان دو هفته گذشته چندین مقام ارشد گروه تروریستی داعش در ولایت ننگرهار هدف حملات هواپیماهای بدون سرنشین امریکایی قرار گرفته و از بین رفته اند.