.
.
.

اولین دور مذاکرات طالبان و دولت افغانستان در پاکستان پایان یافت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

به گفته وزارت امور خارجه پاکستان اولین دور مذاکرات میان طالبان و نمایندگان دولت افغانستان چهارشنبه 8 ژوئیه پایان یافت.

وزارت امور خارجه پاکستان با انتشار بیانیه ای گفته است که حکومت پاکستان میزبان گفت ‌وگوهایی بین "تحریک طالبان افغانستان و حکومت افغانستان" بود و رهبری و مدیریت این گفتگوها را افغان‌ها خود بر عهده داشتند.

در این اطلاعیه آمده است: "شرکت کنند گان توافق کردند گفت ‌وگوها با هدف ایجاد فضای مناسب برای جریان یافتن روند صلح و آشتی ادامه داشته باشد. نشست بعدی در تاریخی که برای هر دو طرف مناسب باشد، پس از ماه رمضان برگزار خواهد شد."

گفت ‌وگوها برای یک روز در محلی واقع در شهر خوش آب و هوای "موری"، واقع در شصت کیلومتری اسلام ‌آباد پایتخت پاکستان برگزار شد.
ریاست جمهوری افغانستان روز گذشته تایید کرد که هیئت رسمی حکومت افغانستان برای گفت و ‌گو با طالبان افغانی به پاکستان رفته و روی سه مورد تبدیل‌ شدن این نشست به گفت و ‌گوهای مداوم، ایجاد فضای اعتماد و آماده ‌سازی فهرستی از مسایل مهم مورد نظر هر دو طرف گفت و ‌گو صورت خواهد گرفت.

این نخستین باری‌ است که پس از ایجاد حکومت وحدت ملی در کابل،حضور یک هیئت رسمی حکومت در میز مذاکره با طالبان، آن هم در اسلام‌آبادی که تا کنون بارها متهم به حمایت طالبان در افغانستان شده، از سوی حکومت تایید می‌شود.

نواز شریف، نخست ‌وزیر پاکستان در یک گفت و ‌گوی تلویزیونی با امیدواری از آغاز این مذاکرات و نتایجش آن را یک انکشاف و تحول مثبت خواند.

در این گفت و ‌گوها ریاست هیئت چهارنفره دولت افغانستان را حکمت خلیل کرزی، معیین (معاون) سیاسی وزارت امور خارجۀ این کشور اما ریاست و مدیریت گفت و ‌گوها را شورای عالی صلح این کشوربه عهده دارد.

گفته‌هایی وجود دارد که ریاست هیئت طالبان را در این گفت ‌گوها ملا عبدالجلیل، معیین وزارت خارجۀ رژیم طالبان در افغانستان به دوش دارد.

ایالات متحدۀ امریکا از آغاز گفت‌ و گوهای رسمی میان افغانستان و طالبان استقبال کرده است. چین قدرت منطقه ای دیگر نیز از این گفت و گو ها حمایت کرده است.

جاش ارنست، سخن‌گوی کاخ سفید این گفت و ‌گوها را گامی ارزنده در خصوص توسعۀ مذاکرات خوانده و گفته‌ است که تلاش پاکستان برای میزبانی از این گفت‌گوها قابل قدر است.

گفتنی است که افغانستان، پاکستان را حامی اصلی طالبان و ادامه دهنده جنگ داخلی این کشور می داند. پاکستان از سوی دیگر این ادعا رد کرده و می گوید کشور افغانستان منطقه ای مهم برای امنیت پاکستان می داند.