.
.
.

افغانستان: پاکستان باید به تحرکات خود در خط دیوراند خاتمه دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزارت خارجۀ افغانستان می‌ گوید اگر پاکستان تحرکاتش را در امتداد خط دیورند پایان ندهد، تیره ‌گی روابط میان دوکشور بیشتر خواهد شد.

به گزارش رسانه های افغانستان، شکیب مستغنی سخنگوی وزارت امور خارجه این کشور، با اشاره به درگیری چند روز اخیر میان نیروهای افغان و نظامیان پاکستانی در ولسوالی برمل پکتیکا گفته ‌است که اگر جلو چنین حوادثی گرفته نشود، به تلاش‌های دوکشور در خصوص بهبود و گسترش روابط همزیستی و هم‌سایه گی مسالمت ‌آمیز آسیب خواهد رسید.

اظهارات مستغنی پس از آن اظهار می‌شود که سه روز پیش نظامیان پاکستانی پس از آن که می‌خواستند در بخش‌های مرزی میان دوکشور، در منطقۀ انگور ادۀ ولسوالی برمل پکتیکا تاسیسات‌شان را جابه‌جا کنند، به ممانعت نیروهای افغان مواجه شدند و میان دوطرف درگیری رخ داد.

پس از آن وزارت خارجۀ کشور سید ابرر حسین، سفیر پاکستان در کابل را فرا خواند و حکمت خلیل کرزی از وی خواستار توقف ایجاد تاسیسات در انگور اده توسط پاکستان شد.

مستغنی گفته‌ است، به سفیر پاکستان یادآوری شد که این مشکلات فقط از طریق گفت و‌گو حل می‌شود و افغانستان و پاکستان به خاطر حل مشکلات هم در سطح نظامی و هم در گفت و‌گوهای سیاسی باید به این مسائل بپردازند.

از سویی دیگر، جانان موسازی، سفیر افغانستان در پاکستان نیز توسط وزارت خارجۀ این کشور فراخوانده شده و در مورد دیپلمات پاکستانی، که به گفتۀ پاکستان در قندهار بازداشت شده معلومات خواسته شد.

این در حالیست که به تازه ‌گی روابط کابل و اسلام‌آباد پس از ایجاد حکومت وحدت ملی در حدی بهبود یافته اما افزایش این روابط در حال حاضر در هاله‌ ای از ابهام قرار دارد.