غنی: به وضعیت غیرعادلانه زندگی مهاجرین افغانی پایان می دهیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رئیس جمهوری افغانستان روز شنبه 20 ژوئن گفت در صدد آن است تا زمینه را برای بازگشت پناهند‌گان افغان مساعد سازد و دیگر هیچ شهروند افغان دور از کشور خود زند‌گی نکند.

به گزارش خیرگزاری خامه پرس افغانستان، محمد اشرف غنی طی پیامی به مناسبت روز پناهند‌گان تاکید کرد به وضعیت پناهندگانی که دوباره به کشور بر می‌گردند و در شرایط غیر عادلانه زند‌گی می‌کنند، خانه‌ها و جایدادشان (املاک شان)غصب گردیده و حقوق آنان پایمال شده‌است، نقطۀ پایان گذاشته شود. این اشاره ای است به حراج گذاشتن املاک پناهندگان افغانی در پاکستان که دولت آن کشور اخیرا دست به حراج املاک پناهندگان افغانستانی زده و باعث سردرگمی و نارحتی شهروندان افغانی گردیده است.

او گفت که دوماه پیش کمیسیونی را که ریاستش را خودش به دوش دارد ایجاد کرده تا به مشکلات مهاجرین و بی‌جاشدگان (آوارگان) داخلی رسیدگی شود.

به گفتۀ وی، حکومت تلاش خواهد کرد تا پناهندگان افغان در بیرون از کشور از حقوق‌شان برخوردار باشند و برای کودکان آنان زمینۀ آموزش و کسب مهارت مساعدت لازم انجام شود.

رئیس جمهوری افغانستان در این پیام از کشورهای اروپایی می‌خواهد تا با درنظرداشت مشکلات این کشور در سال جاری، از اخراج پناهجویان افغان صرف نظر کنند.

این در حالیست که سالانه صدهاتن از شهروندان افغان به خاطر فراهم ‌کردن زندگی بهتر و یافتن کار به کشورهای اروپایی می‌روند اما درصد بیشتر آنان دوباره اخراج و به افغانستان بازگردانده می‌شوند.

از سویی، گفته می‌شود بیش از 95 درصد پناهندگان افغان در بیرون از کشور، در کشورهای همسایۀ ایران و پاکستان به سر می‌برند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید