مدت کار مجلس نمایندگان افغانستان تمدید شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دفتر رئیس جمهوری افغانستان اعلام کرده است که مجلس نمایندگان این کشور تا زمان اعلام نتایج انتخابات پارلمانی به کار خود ادامه خواهد داد.

دفتر ریاست جمهوری افغانستان در نامه ای که روز جمعه (29 جوزا) 19 ژوئن منتشر شده گفته است که تصمیم به ادامه کار مجلس نمایندگان تا زمان اعلام نتایج انتخابات دور بعدی، "با تاسی از احکام صریح قانون اساسی مبنی بر فعالیت مستمر قوای ثلاثه، تداوم قانون‌گذاری و اعمال حاکمیت از سوی نهادهای سیاسی تعریف شده در آن {قانون اساسی}"، گرفته شده است.

در این خبرنامه همچنین گفته شده است: " مشکلات فنی و مالی و ضرورت اصلاحات لازم در نظام انتخاباتی کشور"، باعث تاخیر در برگزاری انتخابات پارلمان افغانستان شده است.

به گزارش خبرگزاری جمهور، در خبرنامه به طور واضح به دو مساله اشاره شده است.

1- نظر به احکام قانون اساسی، با توجه به رويه در موارد قبلی و نظريات دیوان عالی کشور، شورای ملی افغانستان به حيث نهاد قانون ‌گذاری و يکی از ارگان‌ های تمثيل کننده حاکميت ملی، تا زمان اعلان نتايج انتخابات پارلمانی، به کار خود ادامه خواهد داد.

2- حکومت متعهد است از طريق مراجع مسئول ظرف يک ماه ديگر، تاريخ برگزاری انتخابات را تعيين و تقويم انتخاباتی را اعلان نمايد.

گفتنی است که بر اساس قانون اساسی کشور، قرار بود دوره کنونی مجلس نمایندگان، روز اول سرطان (تیر ماه) امسال به پایان برسد؛ اما انتخابات دوره آینده مجلس تا به حال برگزار نشده است.

قانون اساسی افغانستان زمان برگزاری انتخابات را 30 تا 60 روز پیش از اول سرطان پیش‌بینی کرده است.

تعویق انتخابات مجلس افغانستان در نتیجه اختلافاتی بین نمایندگان و سیاستمداران این کشور است که به اصلاح قانون انتخابات این کشور بر می گردد. طرف های سیاسی این کشور هنوز نتوانسته اند که به مواد اصلاحات انتخابات به توافقی برسند که منجر به عدم برگزاری به موقع انتخابات شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید