افغانستان: پاکستان در ساخت بنای پارلمان کارشکنی می کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پاکستان در چند سال گذشته تلاش کرده است تا با کارشکنی جلوی ساخت پارلمان افغانستان را بگیرد.

مشاور رئیس جمهوری افغانستان در امور مهندسی می‌ گوید که با وجود کارشکنی‌های زیاد پاکستان، ساختمان جدید پارلمان کشور تا پنج ماه دیگر به بهره ‌برداری می رسد.

به گزارش روزنامه 8 صبح کابل، محمد یوسف پشتون، مشاور ریاست جمهوری در امور مهندسی و شهر‌سازی که روز سه‌ شنبه برای توضیح چگونگی کار ساخت پارلمان جدید به نشست عمومی مجلس سنا فراخوانده شده بود گفت که ساختمان پارلمان جدید افغانستان که با کمک مالی 220 میلیون دالری هندوستان،هزینه شده است، قرار بود دو و نیم سال پیش به بهره ‌برداری سپرده شود اما با مخالفت و کارشکنی های پاکستان در انتقال مواد ساختمانی و تعمیراتی از مسیر آن کشور، سبب شده است تا کار ساختمانی پارلمان جدید در زمان پیش‌ بینی ‌شده محقق نشود.

پشتون افزود که اکثریت مواد تعمیراتی پارلمان جدید افغانستان از هندوستان به کابل انتقال داده می‌شد و«بدبختانه پاکستان اجازه نمی ‌داد تا از راه لاهور و واگه بیاورند.»

به گفته‌ وی با آنکه هندی‌ها ناگزیر بودند تا از مسیرهای طولانی مواد تعمیراتی را وارد افغانستان کنند اما پاکستانی‌ها بازهم مواد تعمیراتی هندوستان را ضبط می‌کردند.

پشتون گفت: «حتا از راه کراچی که (مواد تعمیراتی) آورده می‌شد، (پاکستان) کانتینرها را بندی ضبط می‌کردند.»

به گفته‌ وی، پاکستان مواد ضبط شده‌ هندی‌ها را پس از سه ماه لیلام (حراج) می‌کردند و هندی‌ها برای بار‌دوم مواد تعمیراتی پارلمان افغانستان را از آنها خریداری می‌کردند و به افغانستان انتقال می‌دادند.

با این‌ حال، آقای پشتون گفت که حکومت افغانستان انتظار دارد تعمیر ساختمان پارلمان جدید کشور در ماه میزان ( مهرماه) امسال به بهره‌برداری سپرده شود.

سید شریف حسینی مشاور وزارت امور شهر‌سازی که مسوولیت برنامه ریزی پروژ‌ه ساختمان پارلمان جدید را به عهده دارد، به سناتوران گفت که ساختمان یاد شده در ساحه (مساحت) 57 هزار متر مربع زمین به گونه پیشرفته اعمار شده وبه تمامی نیازمندی‌های اداری و تخنیکی (فنی) اعضای شورای ملی توجه شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید