مجلس پاکستان: اعضای طالبان و حقانی باید به افغانستان تحویل داده شوند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رئیس کمیسیون امنیت ملی پارلمان پاکستان می‌ گوید برای کمک به روند صلح افغانستان باید اعضای گروه طالبان و شبکۀ حقانی به افغانستان تحویل داده شوند.

به گزراش روزنامه پاکستانی اکسپرس تریبیون، اویس احمدخان لغاری رئیس کمیتۀ دایمی اطلاعات و تکنولوژی و عضو کمیسیون خارجی مجلس شورای ملی پاکستان، گفته‌ است که پاکستان باید اعضای گروه طالبان و شبکۀ حقانی را به خاطر کمک و پیشرفت روند صلح به افغانستان بسپارد.

وی گفت: ”ما در سپردن اعضای گروه طالبان و شبکۀ حقانی در صورتی‌ که به روند صلح افغانستان کمک کند هیچ مشکلی نداریم”.

او از این ‌که آیا این دوگروه از سوی پاکستان حمایت می‌شوند یا خیر اظهار بی‌خبری کرده اما گفته‌ است که اگر در پاکستان هستند باید به کابل سپرده شوند.

لغاری افزوده‌است: ”اگر آنان در پاکستان هستند ما باید آنها را به کابل بسپاریم‌، چون هدف هردوکشور برقراری صلح در افغانستان است”.

این در حالیست که رئیس جمهور افغانستان اخیرا به پاکستان نامه‌ ای فرستاده و خواستار موضع واضح آن کشور در مورد طالبان شده‌است.

در این نامه رئیس جمهوری افغانستان برای پاکستان سه هفته وقت مهلت تعیین کرده و گفته‌ است که باید پناه ‌گاههای طالبان در آن طرف خط مرزی برچیده شوند و اعضای شورای کویته نیز زیر نظارت قرار گیرند. شورای کویته به شورای طالبان افغانستان مستقر در کویته بلوچستان پاکستان گفته می شود.

اویس احمد خان لغاری از منطقه بلوچ نشین پنجاب به نام دیره غازی خان است. وی عضو پارلمان پاکستان و پسر فاروق خان لغاری رئیس جمهوری پیشین این کشور است. او از سوی حزب مسلم لیگ، حزب نواز شریف نخست وزیر این کشور، به نمایندگی مجلس پاکستان انتخاب شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید