قطر بازداشت خانگی 5 رهبر کلیدی طالبان را تمدید کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دولت قطر شامگاه یکشنبه 31 ماه مه بازداشت خانگی پنج رهبر کلیدی طالبان را، که 2 سال پیش از زندان گوانتانامو آزاد شدند، تمدید کرد.

قطر پس از آزادی این افراد از زندان گوانتانامو، به تقاضای آمریکا و افغانستان، قبول کرد که به آنها و خانواده هایشان تحت شرایط حصر خانگی اجازه اقامت در این کشور را بدهد.

براساس تصمیم اولیه ، روز دوشنبه 1 ماه ژوئن حکم حصر خانگی رهبران طالبان پایان می یابد، اما آمریکا از قطر خواست که حصر خانگی این افراد را به علت خطرهای امنیتی که ممکن است علیه افغانستان و آمریکا داشته باشند، تمدید کند.

گفته میشود که این بازداشت خانگی تا هنگام تصمیم گیری مشترک ایالات متحده امریکا، قطر و افغانستان بر قرار باقی خواهد ماند.

این در حالی است که شورای عالی صلح افغانستان پیش از این گفته بود که پیوستن مجدد این پنج نفر به طالبان و برگشت آنان به صفوف جنگ علیه مردم افغانستان پیامدهای ناگواری را برای این کشور به دنبال خواهد داشت.

این شورا میافزاید که آنان باید در قطر نگهداری شوند و یا به کابل سپرده شوند تا در از سرگیری گفتوگوهای صلح نقش بازی کنند.

اسماعیل قاسمیار مشاور روابط خارجی شورای عالی صلح گفت: "هرگونه اقدامی که موجب تقویت صفوف جنگ در برابر مردم ما شود، ما این گونه اقدام را خصمانه می‌دانیم."

پیش از این، کاخ سفید به متحدانش تعهد سپرد که واشنگتن اجازه نخواهد داد تا این پنج فرمانده‌ پیشین طالبان تهدیدی برای امریکا و آنان بوجود آورند.

جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید گفت: "رئیس جمهور اوباما برای حفاظت از این کشور به مشورتهای تیم امنیت ملی خود دقیقا گوش می‌دهد، و هر آنچه این تیم بگوید، اوباما آن را عملی خواهد کرد."

پیش از این میان واشنگتن و دوحه توافق شده بود که این پنج رهبر گروه طالبان باید تا روز دوشنبه اول ماه ژوئن از بازداشت خانگی آزاد شوند. آزادی این پنج عضو طالبان از زندان گوانتانامو در مقابل آزادی یک سرباز اسیر امریکایی به نام بووی برگدال انجام گرفته شده بود.

این رهبران طالبان که در حصر خانگی قطر قرار دارند عبارتند از: ملا خیرالله خیرخواه والی پیشین ولایت هرات، ملا نورالله نوری معاون پیشین امنیت ملی، ملافاضل مظلوم فرمانده نظامی دوره طالبان، ملا عبدالحق وثیق معاون پیشین وزارت کشور و ملا محمد نبی عمری فرمانده نظامی در دوران طالبان هستند که حدود 2 سال پیش از آمریکا به قطر سپرده شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید