فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • آمریكا و قطر برای تمدید ممنوعیت سفر 5 طالب افغان رایزنی می كنند

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  مقامات آمریكایی روز جمعه گفتند كه دولت اوباما در حال گفتگو با مقامات قطری به منظور تمدید ممنوعیت سفر برای 5 تن از زندانیان آزاده شده طالبان از زندان گوانتانامو است.

  یك مقام آمریکایی به شرط فاش نشدن هویتش به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته است كه دولت های آمریكا و قطر در حال گفتگو بر سر یک توافقنامه جدید هستند تا محدودیت ها بر 5 زندانی ارشد طالبان را شش ماه دیگر نیز تمدید می كند.

  كاخ سفید روز جمعه گفتگوها در رابطه به این 5 زندانی طالبان در قطر را تایید کرد اما از ارائه جزئیات خودداری كرده است.

  در عین حال؛ جاش ارنست، سخنگوی كاخ سفید به خبرنگاران گفت: "ما با همكاران قطری خود در حال برداشتن گام هایی هستیم كه برای امنیت ملی مردم آمریكا مهم است".

  گفته می شود؛ حداقل یكی از این 5 زندانی طالب،‌ سال گذشته در قطر با شورشیان ارتباط برقرار کرده است، جزئیاتی از چگونگی این ارتباط منتشر نشده، اما كاخ سفید تایید كرده كه محدودیت بر یكی از این 5 زندانی را تشدید كرده است.

  قطر پذیرفت که این 5 طالب که در گوانتانامو زندانی بوده اند پس از آزادی در این کشور زندگی کنند به شرط اینکه از این کشور خارج نشوند. براساس توافق اولیه محدودیت سفر این افراد در روزهای اخیر پایان می یابد.

  همچنین اعضای كنگره آمریكا نگرانی خود از اتفاقاتی كه ممكن است پس از منقضی شدن محدودیت ها بر این زندانیان رخ دهد، ابراز كرده و از دولت اوباما می خواهند تا قطر را برای تمدید توافقنامه محدودیت سفر این افراد متقاعد کند.

  این در حالی است كه بر اساس توافقنامه‌ای كه‌ برپایه آن این 5 زندانی با یک سرباز آمریكایی تبادله شده بودند، قطر وظیفه داشت تا پایان ماه جون برای 5 زندانی طالب محدودیت وضع كند.

  مدت زمان اجرای این توافقنامه روز دوشنبه هفته جاری به پایان خواهد رسید.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران